Američané dráždí Čínu: Zveřejněte počet obětí masakru z roku 1989

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Už do tak dost napjatých vztahů mezi Spojenými státy americkými a Čínou přilil olej do ohně ministr zahraničí Mike Pompeo. Na dnešní výročí násilného potlačení prodemokratických demonstrantů na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 vydal prohlášení, ve kterém čínskou vládu žádá o informace o zabitých a zraněných z této události. Peking něco takového rázně odmítl.

Pieta za oběti 29 let starého masakru v Pekingu  si připomínají v Hong Kongu

Pieta za oběti 29 let starého masakru v Pekingu si připomínají v Hong Kongu,zdroj: Profimedia

USA v prohlášení rovněž apelují na Čínu, aby poskytla informace o lidech, kteří se od zásahu čínské armády proti demonstrantům pohřešují. Washington také vyzývá, aby čínská vláda propustila občany, kteří jsou vězněni za své snahy udržet vzpomínky na potlačení protestu v povědomí veřejnosti.

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná až tisíce studentů, aktivistů i dalších občanů. Úřady následně pozatýkaly více než 1600 lidí po celé zemi, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi. O demonstracích se však dosud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.

Pieta v Honk Kongu

"Jak napsal Liou Siao-po ve svém projevu u příležitosti obdržení Nobelovy ceny v roce 2010, který byl přečten v jeho nepřítomnosti, 'duchové obětí ze 4. června stále nenašli klid'," uvedl v prohlášení šéf americké diplomacie Pompeo s odvoláním na čínského disidenta Liou Siao-poa, který si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci a loni v červenci zemřel na rakovinu

Zatímco v Číně se o událostech ze 4. června 1989 nemluví, výročí si každoročně připomínají aktivisté po celém světě, včetně Hongkongu a Tchaj-wanu. Očekává se, že v Hongkongu se dnes na pietním shromáždění sejdou desítky tisíc lidí, napsala agentura Reuters.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy americké masakr na náměstí Nebeského klidu čínská vláda čínská armáda diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK