Aktivisté brojí proti českobudějovické nemocnici. Ta je připravená se bránit i právní cestou

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 26. 7. 2018 15:25) - Aktuality autor: vac

Nemocnice České Budějovice podle platformy Rekonstrukce státu zadala za deset měsíců veřejné zakázky v hodnotě 200 milionů korun jediné firmě bez soutěží. Upozornit na každou z téměř 700 zakázek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je nákladné, proto aktivisté dnes raději před sídlem úřadu v Brně uspořádali happening.

Českobudějovická nemocnice podle Rekonstrukce státu zřejmě využívá výjimku v zákoně o zadávání veřejných zakázek.

Českobudějovická nemocnice podle Rekonstrukce státu zřejmě využívá výjimku v zákoně o zadávání veřejných zakázek.,zdroj: Jiří Benák / iDnes.cz / Profimedia

Podnět ke každé jednotlivé zakázce by pisatele stál 10 tisíc korun. Celkově by si tak poplatky vyžádaly skoro sedm milionů korun. Rekonstrukce státu doufá, že po dnešním happeningu se úřad na českobudějovickou nemocnici a obecně na zdravotnické zakázky více zaměří z vlastní iniciativy, řekla ČTK mluvčí platformy Tereza Krištofová. 

Účastníci happeningu měli na sobě zdravotnické oděvy, jedna z aktivistek se přestrojila za slepou spravedlnost s váhami v ruce. Kolemjdoucí, stejně jako zaměstnance úřadu přicházející do práce, prosili účastníci happeningu o příspěvek na poplatky. Nedaleko úřadu zaparkovali také dodávku polepenou svými poznatky a argumenty.

Českobudějovická nemocnice podle Rekonstrukce státu zřejmě využívá výjimku v zákoně o zadávání veřejných zakázek. "Výjimka se vztahuje na nákupy komodit, jejichž cena kolísá. Z našeho pohledu však do této výjimky nespadají pravidelné nákupy léků a zdravotnického materiálu. Potvrzuje to i dřívější rozhodnutí ÚOHS," řekl Marek Zelenka z protikorupčního spolku Oživení.

Poplatek za podání podnětu pokládají aktivisté za problematický, obrátili se kvůli tomu na Ústavní soud. "Přijde nám absurdní, aby občané platili kontrolním institucím státu za to, že chtějí upozornit na možnou nehospodárnost některé ze státních institucí," doplnil Zelenka. Pokud úředníci dostanou informace třeba dopisem, avšak neobdrží poplatek, tak podle Zelenky zpravidla nic neudělají.

"Místo konání dnešního ranního happeningu Rekonstrukce státu mělo být zvoleno jinde než před budovou ÚOHS. Poplatek za podání podnětu je stanoven zákonem o zadávání veřejných zakázek a Úřad respektuje zákonná ustanovení. Protestovat proti poplatku za podání podnětu před Úřadem je zbytečné i z toho důvodu, že Úřad není nadán legislativní pravomocí měnit příslušný zákon. ÚOHS nebude nikdy postupovat v rozporu s přijatými zákony České republiky," uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Podle Rekonstrukce státu slíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden na protikorupční radě vlády, že se tématu zneužívání výjimky na nákupy léků bude věnovat.

Nemocnice se brání

Českobudějovická nemocnice odmítá tvrzení platformy Rekonstrukce státu. Nemocnice na dotaz ČTK dnes uvedla, že zdravotnický materiál a léky jí dodává několik firem.

"Není pravda, že českobudějovická nemocnice používá jedinou společnost pro plynulé dodávání zdravotnického materiálu a léčivých přípravků. Dodávky realizuje prostřednictvím celé řady dalších distributorů působících na trhu v České republice," stojí v tiskovém prohlášení nemocnice.

Podle platformy českobudějovická nemocnice zadala jedné firmě téměř 700 zakázek. "Rovněž tento počet neodpovídá skutečnosti. Nejedná se o množství jednotlivých zadaných veřejných zakázek, ale o průběžné dílčí objednávky realizované v souladu s platnými rámcovými smlouvami k zajištění plynulých dodávek léků a zdravotnického materiálu," uvedla nemocnice.

"Nemocnice České Budějovice je připravena se proti nepravdivým výrokům na její adresu bránit právní cestou," stojí v prohlášení.

Tagy: nemocnice České Budějovice Česko zdravotnictví Česká republika aktivisté domácí Ministerstvo zdravotnictví Rekonstrukce státu české zdravotnictví

Zdroje: ČTK