Další pouštění žilou v českých nemocnicích: Osobní msta, varuje Němeček

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Dnešní odvolání tří přednostů Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) mají podle jejího bývalého ředitele a exministra zdravotnictví Svatopluka Němečka být osobní mstou, navíc neplatnou. Čin jeho následovníka, ředitele Evžena Machytky, ale schvaluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něho ukázala prověrka nemocnice, že odvolaní působili zároveň i v soukromém sektoru, což považuje za zarážející střet zájmů.

Odvolání tří přednostů ve fakultní nemocnici Ostrava bylo v dikci jejího ředitele Evžena Machytky

Odvolání tří přednostů ve fakultní nemocnici Ostrava bylo v dikci jejího ředitele Evžena Machytky,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

"Není možné akceptovat to, pokud stejné osoby působí jak v nemocnicích tak v soukromé společnosti, soukromé laboratoři," komentoval ministr výsledky prověrky ve Fakultní nemocnici Ostrava. Ředitel nemocnice Machytka odvolal kvůli těmto propojení přednostu Interní kliniky Arnošta Martínka, přednostu Ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka a přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou. Vojtěch v této souvislosti mluvil o jednoznačném střetu zájmů. Machytkovy kroky podpořil.

Exministr Němeček ale upozorňuje, že jejich odvolání bylo chybně provedeno, protože by se mělo jednat o společný návrh nemocnice a Lékařské fakulty. "Pod odvoláním přednosty musí být podepsán děkan Lékařské fakulty," potvrdil i mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Martínek by si tak musel podepsat vlastní odvolání. Lékařská fakulta je ale ve svízelné situaci, kdy má dva děkany. Krajský soud v Ostravě totiž před několika dny zrušil rozhodnutí z roku 2016, jímž rektor Ostravské univerzity Jan Lata odvolal tehdejšího děkana Lékařské fakulty OU Pavla Zonču spojovaného právě s Machytkou. Soud vyhověl Zončově výtce na chybné obsazení akademického senátu a vrátil věc rektorovi k dalšímu řízení.

Babišova malá domů

Machytka to dnes vyložil tak, že Martínek už není děkanem Lékařské fakulty. "Mezi odvolanými přednosty není současný děkan Lékařské fakulty. Pokud je mi známo, z rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě je od 4. července děkanem fakulty docent Zonča," uvedl Machytka. Takovou interpretaci univerzita odmítá, rektor naopak předběžným opatřením přikázal Zončovi, aby se dočasně zdržel výkonu funkce děkana, a Lékařské fakultě OU, aby mu výkon funkce neumožnila.

Podle Machytky závěry auditu ukazují, že odvolaní přednostové současně působí v soukromém subjektu - laboratoři, která byla preferována při odesílání diagnostických vzorků. Podle dostupných informací se jedná o společnost CGB, jejíž majitelkou je právě Dvořáčková, působil v ní i její manžel Dvořáček, současný předseda akademického senátu a Martínek jako místopředseda dozorčí rady.

Němeček, kterého v únoru odvolal nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), k tomu ČTK řekl, že žádná nemocnice nemůže dělat všechno.

"Nemocnice není od toho, aby dělala úplně všechno, proto to posílají někam jinam. Nic je to nestojí, protože je to na úhradu pojišťovny," uvedl Němeček. Řada zdravotnických zařízení na Moravě podle něj posílala vzorky do CGB. "Pražské nemocnice pro změnu posílají úplně stejné vyšetření do firmy Gennet, která spadá do svěřenského fondu (premiéra) Andreje Babiše a zatím jsem nezaznamenal, že by to někdo těmto nemocnicím vyčítal nebo zakazoval," řekl Němeček. Podle něj jde o osobní mstu lidí, kteří začali osobní válku právě v rámci Lékařské fakulty.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo zdravotnictví Fakultní nemocnice Ostrava české zdravotnictví

Zdroje: ČTK