A zase dokola. Kyjev opět odmítl stáhnout zbraně, dokud je nestáhnou povstalci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 3. 2015 19:58) - Aktuality autor: art

Ukrajina nestáhne z fronty bojovou techniku, dokud tak neučiní proruští ozbrojenci, zní zase z Kyjeva. Oznámil to mluvčí ukrajinské "protiteroristické operace" Andrij Lysenko. Povstalci zase tvrdí, že ukrajinská armáda může dostat odvelené zbraně zpátky na frontu během pouhých několika hodin. 

Východ Ukrajiny se bude z války vzpamatovávat hodně dlouho

Východ Ukrajiny se bude z války vzpamatovávat hodně dlouho,zdroj: Profimedia.cz

"Čekáme, až nepřítel dokáže, že skutečně vyvezl všechny těžké zbraně do určených regionů," prohlásil Lysenko a odkázal se na únorovou verzi minské dohody. Dokument přitom zavazuje obě strany ke stažení zbraní 70 kilometrů od frontové linie.

Armáda podle Lysenka sice dál odsouvá techniku, úplně veškerou výzbroj ale z fronty neodvelí, protože nemá jistotu, že povstalci neporuší dohodu.

Proruští ozbrojenci přitom trvají na tom, že minské ujednání plní. Zástupce doněckých povstalců Eduard Basurin v pondělí oznámil, že odsun vojenské techniky byl z jejich strany dokončen a z fronty byly odveleny dokonce i zbraně, o nichž se minská dohoda nezmiňuje.

Zato ukrajinská armáda podle Basurina stažení techniky jen předstírá: "Veškerá jejich technika se nachází jen 20 až 30 kilometrů od fronty a do boje může být znovu nasazena během pár hodin."

Lokální boje pokračují

Ukrajinská armáda mezitím v pondělí oznámila, že povstalci ostřelovali její jednotky u Mariupolu. Rebelové se podle Kyjeva snaží dobýt obec Šyrokyne. 

Za posledních 24 hodin zaznamenal Kyjev celkem 16 útoků na armádní pozice. Nejhůř to prý odnesla vesnice Pisky.

Tagy: Ukrajina východ Ukrajiny boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK