Američtí 'jestřábi' maří mírová jednání o Ukrajině

- Aktuality autor: art

Zatímco americký prezident Barack Obama podporuje mírová snažení normandské dvojky – německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francoise Hollanda, američtí "jestřábi" naopak situaci vyhrocují a snahu diplomatů podkopávají, napsal německý časopis Der Spiegel. 

Breedlove patří k americkým "jestřábům", kteří dělají starosti diplomatům

Breedlove patří k americkým "jestřábům", kteří dělají starosti diplomatům,zdroj: Profimedia.cz

Za příklad dává magazín výstup vrchního velitele sil NATO v Evropě Philipa Breedlovea z minulého týdne. Zatímco boje na Donbase pomalu utichávaly a v regionu začínal vládnout velmi křehký mír, Breedlove ve Washingtonu oznámil tisku, že ruský prezident Vladimir Putin eskaloval situaci prohlášením, že do oblasti bylo vysláno "přes tisíc vojenských vozidel, ruské bojové jednotky, jedna z nejvyspělejších protivzdušných obran a dělostřelectvo".

"Je jasné, že situace se nelepší. Každý den je naopak horší," dodal Breedlove a svými slovy vyděsil Němce, jejichž zpravodajské služby měly poněkud jiné informace.

Němečtí odborníci na Rusko ani analytici ze Spolkové zpravodajské služby (BND) sice ruskou podporu ozbrojenců na Donbase nezpochybňují, problém ale mají s tónem Breedlovea, nepravdivými tvrzeními a přehnanými soudy, které podkopávají důvěryhodnost NATO a v podstatě i celého Západu.

Breedlove přitom není jediný, kdo přilévá olej do ohně. Během posledních mírových rozhovorů v Minsku Ukrajinci varovali, že Rusové převeleli přes hranice do ukrajinského Luhansku 50 tanků a desítky raket. Americký generálporučík Ben Hodges o den dřív oznámil "přímou ruskou vojenskou intervenci".

Němci to ihned konzultovali se svými zpravodajci, kteří na satelitních snímcích zaznamenali "jen" několik obrněných vozů a dokonce i jejich američtí kolegové byli o něco zdrženlivější než Hodges a prohlásili, že nemají tušení, o čem generálporučík mluví.

"Německé zpravodajské služby obecně hodnotí stupeň hrozby mnohem opatrněji než Američané," řekl časopisu Spiegel nejmenovaný vojenský expert. Redaktoři Spiegelu kontaktovali i Breedlovea, aby se ke svým prohlášením vyjádřil. Sdělil jim, že na všem, co řekl, trvá. 

Tagy: Rusko Německo Ukrajina NATO Spojené státy východní Ukrajina mezinárodní vztahy mezinárodní politika boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK