Aktualizováno: Trump složil přísahu. Stal se 45. americkým prezidentem a podepsal první zákony

Přesně v 18 hodin středoevropského času složil republikán Donald Trump slavnostní přísahu a stal se 45. americkým prezidentem. Ceremoniálu ve washingtonském Kapitolu přihlíží tisícovky hostů v čele s žijícími exprezidenty.
Slibu Trump složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Před ním ještě složil přísahu bývalý guvernér Indiany Mike Pence, jehož Trump pověřil úřadem viceprezidenta.
Nový prezident složením slibu ukončil osmileté vládnutí Baracka Obamy, jehož odkaz z velké části odmítá a ohlašuje jeho demontáž.
Inaugurační program zahájily promluvy duchovních a krátké projevy politiků včetně šéfa demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera. Trump jako 45. prezident USA pak přísahal na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a svou rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky.
U rozlehlé a přísně střežené budovy Kongresu ceremoniál vedle končícího prezidenta Baracka Obamy sledovali žijící američtí exprezidenti, tedy Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Všichni tři dávali během loňské volební kampaně vůči kontroverznímu Trumpovi veřejně najevo své výhrady. Nedostavil se George Bush starší, který v houstonské nemocnici bojuje se zápalem plic.
Mezi pozvanými hosty byli poslanci Sněmovny reprezentantů i Senátu amerického Kongresu. Zhruba 65 poslanců Demokratické strany se ale na protest proti Trumpově chování inaugurace nezúčastnilo, což je mnohými odsuzovaný bojkot, který v moderních dějinách inaugurací nemá obdoby.
Bez zahraničních státníků a kamenný výraz Clintonové
Zahraničními hosty byly podle letité tradice jen vedoucí diplomatických misí, žádný státník pozván nebyl.
Přítomna byla Clintonova manželka Hillary, kterou Trump v tvrdě a nepřátelsky vedené volební kampani porazil. Podle očitých svědků sledovala ceremoniál většinou bezvýrazným pohledem bez úsměvu. "Musela nasadit kamennou tvář, ale bylo to jistě těžké," napsala agentura AP s odkazem na šok, který pro favorizovanou Clintonovou a její stoupence znamenala nečekaná volební porážka.
V okolí Kapitolu se shromáždily statisíce lidí. Na bezpečnost slavnostního aktu dohlíželo 28 tisíc policistů, příslušníků Národní gardy a vojáků. Zvláštní bezpečnostní pásmo zahrnuje osm čtverečních kilometrů v centru metropole. Povolení k demonstracím - protestním i oslavným - dostalo 30 organizací, k nimž se hlásí přes čtvrt milionů lidí.
Donald Trump složil prezidentskou přísahu
| zdroj:
Profimedia
Na inauguraci dorazilo podle amerických médií výrazně méně lidí, než byly téměř dva miliony, které se přišly podívat na slavnostní nástup Baracka Obamy do úřadu před osmi lety. Více naopak bylo demonstrantů, kteří dávali najevo nesouhlas s Trumpovými názory.
Několik stovek protestujících začalo v blízkosti trasy inauguračního průvodu házet kameny na policii, na což policisté odpověděli slzotvorným plynem. Skupina anarchistů vyrazila výlohu restaurace McDonnald´s a ničila auta a odpadkové koše. Policie zadržela nejméně 90 lidí.
"Beremem moc z Washingtonu a vracíme ji vám"
Trump, který po ceremoniálu pronesl inaugurační projev, podle svého zvyku zahájil páteční den odesláním vzkazu na komunitní síť Twitter: "Dnes to všechno začíná! Uvidíme se na přísaze. Hnutí pokračuje, práce začíná!"
Podle prezidentových poradců měl Trump při tvorbě inauguračního projevu hlavní slovo a přednes trénoval ve svém newyorském sídle Trump Tower. Inspiroval se prý inaugurační řečí někdejšího prezidenta Johna Kennedyho.
"Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám," prohlásil v inaugurační řeči, která byla podobně jako projevy během kampaně zacílena na obyvatele nespokojené se směrem, jímž se USA ubíraly v posledních letech.
Tisíce "zapomenutých" lidí budou podle Trumpa důležitější než kdy dříve. "Příliš dlouho politici prosperovali, zatímco pracovních míst ubývalo a továrny krachovaly," kritizoval Trump předchozí stav. Toto přehlížení obyčejných Američanů nyní podle něho končí.
Obyvatelům země chce prý dát to, co oni sami chtějí - kvalitní školy, bezpečný domov a dobrou práci.
Své poslední prezidentské vzkazy v pátek Američanům na Twitteru poslal i Barack Obama. "Bylo mým čestným úkolem sloužit vám. Udělali jste mě lepším vůdcem a lepším člověkem. Nezastavím se, budu tu s vámi jako občan, inspirován vaším hlasem pravdy a spravedlnosti, dobré nálady a lásky," napsal. Další komunikace bude podle exprezidenta pokračovat na nové webové adrese www.obama.org.
Podepsal první zákony
Ceremoniál zakončilo požehnání a žádost o boží pomoc z úst duchovních několika církví. V závěru zazněl rozechvělý zpěv americké státní hymny v podání šestnáctileté Jackie Evanchové, vítězky soutěže America's Got Talent, v Česku známé jako reality show Česko Slovensko má talent. Nyní už bývalý prezident Obama po skončení inaugurace opustil slavnost vrtulníkem.
Zhruba hodinu po složení slibu podepsal Trump první zákony a prezidentské výnosy. Stvrdil například Kongresem schválenou výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany, třebaže není dostatečně dlouho mimo aktivní službu. Vyhlásil rovněž Den patriotismu. Médiím to řekl Trumpův mluvčí Sean Spicer.
Mattise nominoval Trump na post šéfa Pentagonu, vysloužilý generál však nesplňoval zákonnou podmínku, podle níž musí nový ministr obrany odejít z armády nejméně sedm let před svým nástupem do funkce. Obě komory Kongresu ale tento týden schválily výjimku, kterou Trump v pátek potvrdil. O schválení Mattisovy nominace by ještě v pátek měl hlasovat Senát.
Trump podepsal rovněž listinu o svém nástupu do funkce a vyhlásil zmíněný svátek, o němž však jeho mluvčí nesdělil žádné podrobnosti.
V pátek by měl Trum podle agentury AP oficiálně nominovat členy svého kabinetu, aby o nich mohl hlasovat Senát. Mohl by už také vydat několik exekutivních příkazů, vyplývajících z jeho pravomoci prosadit některá nařízení bez souhlasu Kongresu. Podle Trumpova štábu půjde zatím o nařízení spíše formální.
Trump zahájil svůj svůj inaugurační program návštěvou mše v episkopálním kostele sv. Jana. Další zastávka vedla do jeho budoucího sídla Bílého domu, kde posnídal se svým předchůdcem Barackem Obamou.