Zlých robotů se nebojte, strach byste měli mít spíš z 'hodných'

- Aktuality autor: art

Novozélandská společnost Touchpoint vyrobí nejnaštvanějšího robota na světě. Bát se ho však nemusíte, říkají odborníci. Zato hodní roboti prý představují větší riziko. 

Terminátor 2: Den zúčtování. Ilustrační snímek

Terminátor 2: Den zúčtování. Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Touchpoint investuje do zlého robota na půl milionu dolarů a hotovo chce mít do konce letošního roku. Jeho úkolem bude pomoct firmám lépe chápat naštvané klienty.

Přestože na první pohled může naštvaný robot leckoho vyděsit, důvody k obavám však nejsou na místě. Do jeho paměti nahrají vývojáři miliony rozhovorů s nespokojenými klienty a robot je bude umět napodobit. Zjednodušeně řečeno, bude to robot, který štěká, ale nekouše.

"Proč máme strach z naštvaného člověka? Protože může napáchat hlouposti. Roboty nebudou nikomu vyhrožovat vraždou nebo psát desítky zlých tweetů. Nic z toho, čeho je schopný naštvaný člověk, nenapáchají. Jedině, že by je k tomu naprogramovali," vysvětluje oxfordský futurolog Stuart Armstrong.

Zato strach z hodných robotů nebo přesněji robotů neprojevujících žádné emoce není úplně mimo mísu. Evoluce totiž naučila lidi, jak čelit především známým hrozbám. Zato s neznámem si poradit příliš neumíme, takže roboti naprogramovaní na to, aby nedávali najevo emoce, mohou hypoteticky představovat reálné riziko.

"Pokud tu máme robota, který je naštvaný v klasickém lidském smyslu, poradíme si s ním daleko lépe než s robotem, který neprojeví žádné naštvání, ale jehož úmysly jsou nebezpečné," dodává Armstrong.

Tagy: technika umělá inteligence robotika věda a technika zajímavosti a kuriozity kuriozity Věda

Zdroje: The Telegraph