Dnes je čtvrtek 23. září 2021., Svátek má Berta
Počasí dnes 9°C Občasný déšť

„Živý neodejdu!“ V sídle ukrajinské vlády vyhrožoval muž s ručním granátem

„Živý neodejdu!“ V sídle ukrajinské vlády vyhrožoval muž s ručním granátem
Ukrajinská policie odvádí muže, který v budově tamní vlády vyhrožoval s ručním granátem | zdroj: Profimedia

Policie v Kyjevě zadržela muže, který dnes s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a hrozil jeho odpálením.

S odkazem na mluvčího ministerstva vnitra o tom informují tiskové agentury. Útočník se po vyjednávání policii vzdal a za své chování se omluvil, incident se obešel bez výbuchu. Policie mezitím potvrdila, že granát byl pravý a že muži hrozí až 15 let vězení za braní rukojmích.

Třiačtyřicetiletý muž podle mluvčí kyjevské prokuratury chtěl vyjádřit nespokojenost s prací úřadů a s nízkými penzemi bývalých vojáků. Sám nedávno bojoval proti proruským separatistům v oblasti Donbas na východě Ukrajiny.

„Živý odtud neodejdu!“ hrozil útočník v džínech a tričku ve vestibulu budovy, kde se dožadoval odchodu přítomných lidí.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Útok mezitím agentuře Interfax-Ukraina potvrdila kyjevská policie. Úřad vlády se zdržel vyjádření s tím, že jde o záležitost policie a ministerstva vnitra. Ujistil však, že přípravy na zasedání vlády postupují jako obvykle. Podle agentury Reuters nebylo hned jasné, zda na místě byl premiér či další ministři, premiérova mluvčí se odmítla vyjádřit.

Z budovy byli podle televize evakuováni pracovníci, policie začala s útočníkem vyjednávat. „Teď se s tím mužem vyjednává. Pokud odmítne dobrovolně ukončit porušování zákona, policie proti němu uplatní opatření, s nimiž počítá zákon,“ uvedla kyjevská policie v komuniké bez dalších podrobností. S vyjednáváním podle listu Ukrajinska pravda pomohl policii útočníkův přítel.

Muže mezitím server Obozrevatel identifikoval jako Volodymyra Prochnyče, který žije v okolí Kyjeva. Podle serveru Strana.ua je to ženista, který sloužil u dobrovolnického praporu Ajdar v bojích s proruskými separatisty na východě země. Muž podle uživatelů sociálních sítí utrpěl zranění a je válečným invalidou. Podle ministra vnitra se podrobí psychiatrickému vyšetření.

Od vypuknutí konfliktu v Donbasu, který si od jara 2014 vyžádal na 13 tisíc mrtvých, je na Ukrajině v oběhu množství zbraní, poznamenala agentura DPA.

Zdroje: