Zimbabwe po smrti lva Cecila dočasně zakázalo lov

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 8. 2015 17:59) - Aktuality autor: roj

V oblasti poblíž rezervace Hwange, kde byl minulý měsíc zabit slavný lev Cecil, přerušily zimbabwské úřady lov lvů, leopardů a slonů. Nařízení má okamžitou platnost. Úřad, který má na starosti národní parky, totiž vyšetřuje další zabití lva, které bylo možná taktéž nelegální. 

Cecil byl zimbabwským miláčkem, za možnost vyfotit si ho lidé platili tisíce

Cecil byl zimbabwským miláčkem, za možnost vyfotit si ho lidé platili tisíce,zdroj: YouTube

Druhý lev byl zabit v dubnu, oznámení o zabití dostal úřad tento týden. Podezřelým z nelegálního zabití je podle agentury AP lékař Jan Casimir Seski z Pensylvánie. Zimbabwské úřady již v této souvislosti zatkly majitele pozemku Headmana Sibandu, který pomáhá policii s vyšetřováním. Oznámení o zabití dostaly úřady tento týden.

Kromě lovu ve zmíněné oblasti úřad také zakázal lov s lukem a šípy. Hon se smí uskutečnit pouze v případě, že ho povolí ředitel správy národních parků. Lovce navíc musí doprovázet někdo ze zaměstnanců parků.

Nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, zabil začátkem července Američan Walter James Palmer, zubař z Minnesoty. K činu se už doznal, tvrdí ale, že nevěděl, že jedná v rozporu se zákonem. Netušil prý ani to, o jak slavného lva jde.

Za možnost odstřelit oblíbenou šelmu údajně Palmer dvěma mužům zaplatil 50 tisíc dolarů (1,2 milionu Kč). Podle zimbabwských činitelů ale Palmer dvojici mužů podplatil, aby chráněnou šelmu vylákali mimo národní park, kde je lov zakázán, a on ji mohl odstřelit. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví. Případ vyvolal velký mediální ohlas.

Zimbabwe umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů a lvů mimo rezervace. Údajně tak získává peníze na další ochranu přírody. Po Cecilově zabití podepsalo asi 130 tisíc lidí petici adresovanou zimbabwskému prezidentovi Robertovi Mugabemu. Požadují v ní, aby země přestala povolení na odstřel ohrožených zvířat vydávat.

Tagy: zahraničí přírodní rezervace Zimbabwe zvířata a příroda

Zdroje: ČTK