Konec absencí u vyhlášení rozsudku. Účast obžalovaných bude povinná

- Aktuality autor: roj

Zatímco dnes se často stává, že se obžalovaný nenamáhá k soudu dorazit na vyhlášení rozsudku, připravovaný nový trestní řád by to měl změnit. Účast obžalovaného by podle něj měla být povinná, řekli serveru Aktuálně ministr spravedlnosti Robert Pelikán a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

V poslední době se k soudu na vyhlášení rozsudku nenamáhal dorazit například exposlanec David Rath, poslal jen svou právničku

V poslední době se k soudu na vyhlášení rozsudku nenamáhal dorazit například exposlanec David Rath, poslal jen svou právničku,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Podle současného trestního řádu není účast obžalovaného u vyhlášení rozsudku povinná. Vyhlášení verdiktu ve svých kauzách se tak v poslední době nezúčastnili například bývalý hejtman David Rath nebo někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová).

"Myslím si, že obžalovaný má být přítomen na počátku i na konci hlavního líčení. Na počátku proto, aby si znovu a veřejně vyslechl, co je mu kladeno obžalobou za vinu, a na konci, aby slyšel verdikt soudu," uvedla Bradáčová. Připomněla, že jedním z významů verdiktu je i jeho preventivní působení na obžalovaného.

"Je to jeden z detailů, který zamýšlíme zařadit do nového trestního řádu," potvrdil ministr Pelikán. Obžalovaní by tak nemuseli být u vynesení rozsudku pouze ve výjimečných případech - třeba při vážných zdravotních komplikacích.

Podobu nového trestního řádu plánuje ministerstvo představit koncem letošního roku.

Tagy: Česko domácí česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK