Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Zemřel legendární televizní režisér František Filip

Zemřel legendární televizní režisér František Filip
František Filip na vyhlašování cen Thalie 2017 | zdroj: Profimedia

Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Legenda české televizní tvorby natočila na šest stovek dramatických, hudebních a zábavných televizních pořadů, včetně divácky oblíbených seriálů. Mezi nimi například F. L. Věk, Chalupáři či Cirkus Humberto.

K dalším oblíbeným Filipovým seriálům patří Tři chlapy v chalupě, Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům, Dnes v jednom domě, Dobrá voda, Rozpaky kuchaře Svatopluka či Eliška a její rod.

Z filmů, které Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou, Nezralé maliny či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci. Kromě toho byl i autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.

Devadesáté narozeniny Filip oslavil loni 26. prosince, narodil se v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo. O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. "Jsem tady omylem, jsou tady samí jevištní mistři a já nevím, co jsem," žertoval tehdy při převzetí ceny Filip. V roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.

profimedia-0413209828 František Filip na pohřbu Luďka Munzara v roce 2019 | zdroj: Profimedia

Zdroje: