Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Zemřel Ladislav Mrkvička

Zemřel Ladislav Mrkvička
Ladislav Mrkvička | zdroj: Profimedia

Ve věku 81 let zemřel známý divadelní a filmový herec a dabér Ladislav Mrkvička. Člen činohry Národního divadla zemřel po dlouhé nemoci, potýkal se s Parkinsonovou chorobou, která mu už nedovolovala pracovat.

Mrkvička letos získal Českého lva za výkon ve vedlejší roli ve filmu Staříci. Loni se stal držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Členem činohry ND byl od roku 1991.

Mrkvičkovy hvězdné divadelní okamžiky začaly v roce 1977 nástupem do Divadla Na zábradlí, kde proslul především jako Smerďakov v dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových a jako Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Hlučné samoty. Do širšího diváckého povědomí se dostal díky roli rotmistra Vyskočila v Sequensově válečném dramatu Atentát a během 70. a 80. let se vypracoval v jednoho z nejvíce obsazovaných herců ve filmu.

Jaroslav Soukup ho například obsadil do snímku Dostih, kde hrál žokeje, stejnou roli si zahrál i v populárním televizním seriálu Dobrá voda. Hrál také v několika kriminálních filmech. Rozporuplným momentem v jeho kariéře byla role nadporučíka Stejskala v Sequensově kontroverzním normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana. Naposledy se Mrkvička dostal do širšího povědomí rolemi v obou sériích úspěšného seriálu Policie Modrava (2015 a 2017) nebo v dramatech Piknik (2014) a Tenkrát v ráji (2016).

Mrkvička si srdce diváků získal skromným a nenápadným herectvím. Za svou dlouhou kariéru si vyzkoušel ty nejslavnější divadelní role a jeho záběr před filmovou kamerou byl také obsáhlý - hrál v dramatech, komediích, pohádkách, detektivkách a v řadě seriálů. Velkou část své kariéry spojil s Národním divadlem, diváci ho mohli vidět i na dalších scénách.

Kromě herectví byl Mrkvička také významným dabérem, namluvil například Matouše ve slavných komediích o Šimonovi a Matoušovi a jeho zajímavý hlas mohli posluchači slyšet i v rozhlase. V roce 2012 získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Daboval mimo jiné i nedávno zesnulého francouzského herce Claudea Brasseura.

Mrkvička se narodil v Praze. Několikrát se hlásil na DAMU a školu nakonec v roce 1962 úspěšně absolvoval. To měl za sebou již první dětskou roli ve filmu Jiřího Sequense Olověný chléb z roku 1953. Poté se na filmovém plátně objevil v menších rolích ještě jako student DAMU a první angažmá dostal po ukončení studia v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Přes hradecké divadlo se pak dostal do libeňského Divadla S. K. Neumanna (nyní Divadla pod Palmovkou).

Mrkvička byl perfektní profesionál a učitel, vzpomínají kolegové

Mrkvička byl podle svých kolegů vždy perfektně připravený profesionál i pedagog, který uměl adeptům herectví předat to nejlepší pro ztvárnění role. "Nevypadalo to, ale byl to nejlepší pedagog u nás na škole. Dokázal rozumět mladým lidem, neuvěřitelným způsobem se dokázal na ně napojit," řekl ČTK režisér Milan Schejbal, který působí na Katedře činoherního divadla DAMU, kde učil také Mrkvička.

"Ladislav Mrkvička mě na jevišti okouzloval přirozenou autenticitou a jakousi neokázalou mužností. Skutečných mužů je na jevišti i v životě málo, a i proto nám bude osobnost Mrkvičkova formátu chybět," uvedl režisér a někdejší umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal.

Mrkvička učil na DAMU od roku 1998. "A pedagogem byl jedním slovem vynikajícím. Nikdo jiný neuměl se studentem stvořit dramatickou postavu jako on. Jeho metodou byla vlídnost, nekonečná trpělivost a nesmírná preciznost. Neodpustil studentům nic, prožíval s nimi ale také všechny jejich tvůrčí krize. Byl autoritou uměleckou, ale i lidskou, možná pro mnohé z nich otcovskou. Po odchodu Borise Rösnera je to pro DAMU další bolestná a chce se říci nenahraditelná ztráta," uvedla herečka Eva Salzmannová, která na DAMU také vyučuje.

"Bylo jedno, jestli to byly studentky nebo studenti, ale dokázal jim poradit, kudy jít jakoby z vnitřní síly na ztvárnění role. Což je jedna z nejdůležitějších disciplín herectví a což uměl samozřejmě velmi dobře také on sám," vzpomínal Schejbal na Mrkvičku. Vyzdvihl jeho účinkování v dramatizaci Dostojevského románu Bratři Karamazovi, kterou pro Divadlo Na zábradlí vytvořil filmový a divadelní režisér Evald Schorm na konci 70. let.

"Láďa Mrkvička byl vynikající herec a prima člověk. Měl smysl pro humor, a co je důležité - byl vždycky připravený na natáčení. Prostě dobrá, stará škola," řekl ČTK filmový režisér Jaroslav Soukup. "Poprvé jsme se setkali v roce 1981, kdy mi hrál hlavní roli ve filmu Dostih. To byl film z dostihového prostředí a Láďa uměl jezdit na koni. Tam jsme se poznali a seznámili. Potom jsme se dlouho neviděli až do roku 2013, kdy jsem ho obsadil do role Emila Kincla v seriálu Policie Modrava," řekl Soukup.

Připomněl, že role Kincla je v populárním seriálu jediná, která vychází ze skutečné postavy. "Emil Kincl je legenda Šumavy, je mu 84 a žije pořád v Kašperských Horách. I s Láďou si, myslím, sedli, protože po natáčení spolu seděli a docela si rozuměli," doplnil režisér. Mrkvička hrál ve všech sériích seriálu. "I v zatím poslední řadě v roce 2018. Tam už se u něj začínala projevovat jeho nemoc, Láďa byl na ni naštvaný, vím, že ho to hrozně štvalo, natáčení ale naprosto profesionálně zvládl," uvedl Soukup. Pro další plánovanou sérii už postavu Kincla kvůli zhoršujícímu se Mrkvičkovu zdravotnímu stavu režisér vypustil.

Na DAMU je vedoucím katedry činoherního divadla Jan Burian, ředitel Národního divadla, kde Mrkvička léta hrál. "Milovaný kolega, vynikající herec, mimořádný pedagog, statečný muž, kamarád. Byl nám vzorem v přístupu k životu, práci i umění. Milý Láďo, budeme se snažit Vaše hodnoty udržovat. S láskou vzpomínáme," uvedl po Mrkvičkově úmrtí. Schejbal doplnil, že ne každý výborný herec může být dobrý učitel herectví. "A ne každý dobrý pedagog musí být výborný herec. On spojoval pro mě obojí, byl neuvěřitelně lidsky pevný, a když si za něčím stál, tak si za něčím stál. To se mi na něm líbilo," doplnil režisér. 

Zdroje: