Zemřel legendární filmový Vinnetou Pierre Brice

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 6. 6. 2015 15:13) - Aktuality autor: roj

Ve věku 86 let zemřel francouzský herec Pierre Brice, kterého proslavila zejména jeho životní role apačského náčelníka Vinnetoua. Zemřel na zápal plic. 

Filmový představitel Vinnetoua Pierre Brice zemřel ve věku 86 let

Filmový představitel Vinnetoua Pierre Brice zemřel ve věku 86 let,zdroj: Martin Horký / MAFRA / Profimedia

Umělec podle německé agentury DPA skonal v náručí své ženy v nemocnici u Paříže. Místo, kde Brice zemřel, ale hercův management neupřesnil. Příčinou smrti byl prý zápal plic. Příčinou smrti byl zápal plic, kterému podlehl v časných ranních hodinách. Do nemocnice byl převezen v pátek s vysokou horečkou.

Pierre Louis le Bris, jak zní vlastní jméno herce, se narodil l6. února 1929 v Brestu ve staré francouzské šlechtické rodině. Ve filmu si poprvé zahrál v roce 1954Do srdcí diváků zejména ve střední Evropě, včetně Čechů a Slováků, se zapsal jako představitel Vinnetoua v řadě západoněmeckých dobrodružných filmů natočených v 60. letech na motivy románů spisovatele Karla Maye. Úspěšnou sérii zahájil v roce 1962 Poklad na Stříbrném jezeře.

Brice se přitom k úloze apačského náčelníka dostal zcela náhodou. Původně bylo adeptů více, ale režisér Harald Reinl poté, co francouzského herce viděl na jednom festivalu, nestál o nikoho jiného. Briceovi se ovšem zpočátku Vinnetou moc nezamlouval, ale nakonec se z ní udělal svou životní roli.

"Vinnetou je filozofie, myslím nejdřív na to dobré v člověku"

Tato role mu přinesla 11 filmů, televizní seriál, divadelní představení a slávu. "Vinnetou pro mě není filmová role, Vinnetou je filozofie," říkal s tím, že ho její jednostrannost zároveň připravila o jiné úlohy.

Úspěch dalších filmů s tímto indiánem byl hlavně v Německu ohromující. Možná i proto, jak se Brice s rolí ztotožnil: "Mnohé z toho, co Karel May připsal svým hrdinům, platí i pro mě. Myslím vždy nejdříve na to dobré v člověku.

K roli se vracel. V 70. a 80. letech ho ztvárňoval na letních scénách, střídavě v NDR a SRN. Z jeho popudu vznikl i seriál Vinnetou (1980) a televizní film Vinnetou se vrací (1998).

Vracel se i na místa natáčení mayovek, například v roce 1995 do Bosny, kde zuřila válka. Vybral dva miliony marek pro děti a s humanitárním konvojem projel srbskou palbou.

Na vrcholu své filmové slávy, v roce 1968, byl hostem karlovarského festivalu. "Herec je ve službách publika, bez něj by nebyl šťastný," prohlásil tehdy. I do ČR se vracel, v roce 2003 se jako velvyslanec UNICEF účastnil benefičního koncertu, jehož výtěžek šel na charitu. V letech 2008 a 2013 přijel na trutnovský Open Air Music Festival.

V roce 2004 mu vyšla autobiografie Vinnetou a já. Nazpíval také několik desek a v Německu vystupoval s Karlem Gottem, s nímž se přátelil.

Tagy: Francie zahraničí francouzský herec úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK