Zemřel korunní svědek proti Krejčířovi. Končí případ vraždy majitele striptýzových klubů

- Aktuality autor: roj

Kypřan Jorgos Luka, který měl svědčit proti Radovanu Krejčířovi v případu vraždy majitele sítě striptýzových klubů, zemřel v pondělí večer na rakovinu plic. Původně byl z vraždy obviněn právě Luka, později ale tvrdil, že vrahem byl Krejčíř. Kauza se tak zřejmě uzavře.  

Lollyho Jacksona zavraždili 3. května 2010.

Lollyho Jacksona zavraždili 3. května 2010.,zdroj: Profimedia.cz

Luka v dubnu před soudem vypověděl, že Krejčíř v roce 2010 zastřelil majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Z vraždy byl obžalován sám Kypřan, který však tvrdil, že vykonavatelem činu, jehož byl přímým svědkem, byl právě Krejčíř. Ten svou účast na Jacksonově smrti popírá. Nemocný Luka podle něj podlehl tlaku lidí, kteří se údajně snaží Čecha do případu zatáhnout. 

Podle jihoafrických médií byl Luka v případu klíčovým svědkem. "Už se nikdy nedozvíme, kdo zabil Lollyho, protože ten případ zemřel s Jorgosem. Dnešek je opravdovou tečkou za jednou tragickou událostí," řekl zpravodajskému webu Times Live bývalý mluvčí Jacksonovy sítě klubů Sean Newman. 

Jackson byl zabit 3. května 2010 v Lukově domě v Kempton Parku. Motivem činu byl údajně spor o dluh ve výši 740.000 randů (1,5 milionu Kč). Luka se nejprve k činu přiznal a uprchl na Kypr. Vydán do JAR byl loni v únoru a následně výpověď změnil a od vraždy se distancoval. 

Důvodem Lukova útěku na Kypr byl údajně strach o vlastní život, neboť prý Krejčířovi odmítl pomoci při odklízení těla. Krejčíř mu prý pak vyhrožoval, telefonoval mu na Kypr a řekl mu, že pokud bude vypovídat proti němu, Krejčířovi lidé na Kypru ho zabijí. 

Luka podle mluvčí jihoafrické vězeňské služby Manelisy Wolelaové zemřel v pondělí krátce po 20:00 SELČ ve vězeňské nemocnici ve městě Pretoria. Právníci se v posledních týdnech marně pokoušeli vyjednat jeho propuštění kvůli vážnému zdravotnímu stavu. Už když proti Krejčířovi vypovídal, trpěl rakovinou plic v posledním stádiu. U soudu seděl v kolečkovém křesle a při dýchání si pomáhal kyslíkovou maskou. Soudkyně Geraldine Borchersová ale odmítla Luku propustit, neboť v JAR neměl rodinu ani majetek, a nebylo tak prý možné zaručit, že by se dostavil k dalšímu projednávání svého případu. 

Lukova rodina rozhodnutí jihoafrického soudu označila za "nehumánní". "Nechali ho umřít samotného ve vězeňské cele. Není to spravedlivé. Kde zůstala lidská práva," uvedl dnes jeho bratr Dimitrios Panajotu. 

Krejčíř, který byl v ČR odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007; ve vazbě je od roku 2013. Čelí mimo jiné obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. 

Tagy: Jihoafrická republika kauza Krejčíř podezřelý z vraždy

Zdroje: ČTK