Radovan Krejčíř má na krku druhou obžalobu z vraždy

- Aktuality autor: str

Soud v jihoafrickém Johannesburgu v pátek obžaloval Radovana Krejčíře a dva jeho komplice z vraždy libanonského podnikatele Sama Issy. Je to již druhá obžaloba z vraždy, které český podnikatel čelí. 

Radovan Krejčíř to nebude mít u afrických soudů lehké

Radovan Krejčíř to nebude mít u afrických soudů lehké,zdroj: Profimedia.cz

Krejčíř byl obžalován z vražd, podílu na vraždě a nezákonného držení zbraní a munice. Podle místní policie patřila vražená zbraň typu kalašnikov právě jemu. Dva spoluobžalovaní jsou podle obžaloby vrazi najatí Krejčířem.

Zavražděný devětačtyřicetiletý Issa byl někdejším Krejčířovým pobočníkem. Za motiv vraždy označují vyšetřovatelé peníze.  Issa dlužil Čechovi milion randů (asi 21,3 milionu korun) za dodávku drog. Dva najatí zabijáci měli za černou práci od Krejčíře inkasovat dohromady 500 tisíc randů, tady asi milion korun.

Do libanonského podnikatele vypálili z vedlejšího vozu, když jeho auto stálo na semaforu, přes 40 kulek. Issa byl přitom zabit ve čtvrti Bedfordview, kde Krejčíř žil.

Jihoafrické soudy projednávají celkem tři případy, ve kterých figuruje český mafián. Krejčíř čelí obžalobě z vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj vymáhal dluhy, a také z pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Ve třetím zmíněném procesu je kromě Krejčíře obžalováno ještě dalších pět lidí, kteří podle vyšetřování unesli a mučili Bhekiho Lukheleho za účelem dostat z něj informace o jeho bratrovi, který pro Krejčíře pašoval pervitin v hodnotě 44 milionů korun. Beze stopy prý ale zmizel i s 25 kilogramy drogy.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Ve vazbě je od listopadu 2013. V Česku byl odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Zároveň čelí obvinění z několika různých trestných činů týkajících se pokusu o vytunelování státního podniku Čepro.

 

Tagy: Česko Johannesburg Jihoafrická republika kauza Krejčíř justice a soudy zločin a trest

Zdroje: ČTK