Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo
Belmondo ve snímku La novice z roku 1960 | zdroj: Profimedia

Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo.

Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na právního zástupce velikána francouzského filmu, kterého proslavily snímky Bláznivý Petříček či Muž z Ria.

„Nějaký čas už byl hrozně unavený. Odešel poklidně,“ uvedl právník Michel Godest. Belmondo v roce 2001 utrpěl mozkovou mrtvici, po níž částečně ochrnul.

profimedia-0225250092 V roce 2011 převzal Belmondo na festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu za celoživotní dílo | zdroj: Profimedia

Belmondo, fanoušky přezdívaný Bébel, se narodil 9. dubna 1933 na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine. Jeho 50letou kariéru v roce 1959 odstartoval snímek francouzské nové vlny U konce s dechem režiséra Jeana-Luca Godarda.

Miláčkem několika generací se ale stal zejména díky filmům, v nichž spojil akci s humorem. V roce 2011 převzal na festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu za celoživotní dílo.

Hercovým posledním snímkem je televizní dokument z roku 2015 přibližující jeho úspěšnou filmovou kariéru. Film Belmondo o Belmondovi je postaven na jeho rozhovorech se synem Paulem v místech, kde točil některé své nejslavnější filmy. Na stříbrném plátně se naposledy objevil v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes.

Zdroje: