Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Aktualizováno: Zeman vetuje daňový balíček, má k němu několik výhrad

Aktualizováno: Zeman vetuje daňový balíček, má k němu několik výhrad
Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě ministryni financí Alenu Schillerovou | zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Hlava státu to sdělila ministryni financí během jednání na Pražském hradě.

Důvodem prezidentova rozhodnutí je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Zeman je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky. Prezident to oznámil ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), kterou přijal na Pražském hradě.

Sněmovna schválila v daňovém balíčku nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka z dnešních 24 840 korun na 34 125 korun. To by znamenalo příští rok propad příjmů veřejných rozpočtů zhruba o 130 miliard korun. Následně premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl senátorům, aby při projednávání balíčku slevu na poplatníka zrušili. Zároveň navrhl nově kompenzovat výpadky příjmů obcí a krajů 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

K podmínce prezidenta Zemana, aby zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent bylo na dva roky, Babiš dříve uvedl, že jde jen o politický slib prezidentovi, který nelze do zákona zařadit. V návrhu to explicitně uvedeno není.

Senát by měl o daňovém balíčku jednat 10. prosince.

Daňový balíček kromě výše uvedeného obsahuje také zavedení stravenkového paušálu jako alternativy ke stravenkám, postupné navýšení sazeb spotřební daně z tabákových výrobků v letech 2021 až 2023, snížení spotřební daně z nafty o jednu korunu za litr, trvalé zvýšení hranice pro povinné odpisování majetku ze 40 000 na 80 000 Kč nebo zrychlení odpisů majetku, a to i za letošní rok.

Předseda ODS Petr Fiala na úterní tiskové konferenci ve sněmovně uvedl, že strana bude nadále usilovat o to, aby lidé měli od příštího roku nižší daně. "Jde nám také o to, aby v té dohodě byly kompenzace pro obce a kraje. A samozřejmě sleva na poplatníka by měla být podle dosavadních jednání nižší. Jsme přesvědčeni, že dosáhneme rozumné dohody," uvedl.

Vedení ODS dříve oznámilo, že chce v Senátu prosazovat zavedení sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, případně 16 a 23 procent. Krajům a obcím chce kompenzovat polovinu výpadku jejich příjmů. ČSSD prosazuje daňové sazby 19 a 23 procent, zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun a obcím a krajům chce zvýšit podíl na příjmech z výběru daně od fyzických osob. Piráti by podle poslance Mikuláše Ferjenčíka souhlasili se sazbou daně 17 procent při současném zvýšení slevy na poplatníka o 4000 na 28 800 korun.

Schillerová dříve uvedla, že jakékoliv zvýšení sazby daně z příjmu nad 15 procent by znamenalo zvýšení daní živnostníkům. V případě fyzických osob samostatně výdělečně činných představuje totiž daň z příjmů 15 procent. Počítá se ze základu daně.

Prezidentovo rozhodnutí přivítala předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. "I když nejsem obecně přítelem navrhovaného opatření, tak ta dvouletá lhůta tam chybí. Je uvedena jen v důvodové zprávě. Ten výpadek příjmů je natolik vysoký, že je dobře, že to pan prezident v takové podobě nepodepíše," prohlásila v České televizi.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil daňový balíček za nekompetentní nesmysl. "Práce Senátu může tu hrůzu zmírnit, zcela napravit nejde. Přes to přese všechno jsme u tématu, které prezident republiky ovlivňovat nemá. Zejména vadí-li mu fakt, že jemu osobně nebylo vyhověno v ještě větší blbosti," komentoval Zemanův plán.

"Prezident správně dospěl k tomu, ze daňový balíček v současné podobě není rozumný. Jen mě mrzí, že se prezident ve své kritice soustředí na slevu na poplatníka, která má oproti návrhu pana Babiše méně než poloviční rozpočtové dopady a její přínos se spravedlivěji rozděluje mezi všechny pracující," napsal ČTK Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Případné změny v daňovém balíčku jsou nyní na Senátu, prohlásila Schillerová

Zrušení navýšení slevy na poplatníka nebo omezení změny daní na dva roky je nyní v rukou Senátu, reagovala na tiskové konferenci na Zemanovo vyjádření ministryně Schillerová. Upozornila, že Zeman již při projevu ve sněmovně při projednávání státního rozpočtu uvedl, že pokud se bude jakýmkoli způsobem zvyšovat sleva na poplatníka, tak uplatní své prezidentské veto. "Což je věc, kterou já můžu v tuto chvíli jen přednést v Senátu. Je to v rukou senátorů," uvedla ministryně.

Problém je také podle ní omezení platnosti daňových změn na dva roky. "To je také v rukou Senátu. Muselo by tam být několik novelizačních bodů, které by musely jasně říct, co bude platit od roku 2023," řekla Schillerová. Zároveň upozornila, že změnu slevy na poplatníka nelze oddělit od nastavení daňových sazeb. "Sleva na poplatníka se nezruší, dnes je 24 840 korun a, stojí to ročně 130 miliard korun. To je více než bude stát snížení daně na 15 a 23 procent," upřesnila ministryně.

Dodala, že pokud by se zvyšovala sleva na poplatníka se zavedením sazeb z příjmu 19 a 23 procent, pak by stoupla daň drtivé většině živnostníků. V případě fyzických osob samostatně výdělečně činných představuje totiž daň z příjmů 15 procent. Počítá se ze základu daně.

Zdroje: