Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Unikátní záchranná akce: Třímetrákového muže dostali z domu jeřábem

Unikátní záchranná akce: Třímetrákového muže dostali z domu jeřábem
Třísetkilový Alain Panabière se nehýbal několik let | zdroj: Profimedia

Náročná, ale nezbytná akce za účasti pěti desítek záchranářů zřejmě zachránila život extrémně obéznímu muži, který se kvůli svým rozměrům nemohl po celá léta dostat z domu.

Muže vážícího 300 kilogramů vyprostil z jeho vlastního domu v jihofrancouzském Perpignan speciální tým. Třiapadesátiletý Alain Panabière žil již několik let přímo na podlaze domu a neprojde dveřmi. Celá operace pro něj byla životu nebezpečná, ovšem nevyhnutelná.

Obézního muže nebylo možné z domu dostat po schodišti, okno směrem do ulice a část stěny byly proto vybourány a před otvor byl přistaven přepravní kontejner zavěšený na jeřábu. Záchranáři muže přemístili na pružnou podložku a na ní ho přesunuli do připraveného kontejneru. Jeřáb ho pak spustil do připravené sanitky.

Na převozu se podílelo 50 lidí, včetně policistů, hasičů a zdravotníků. Přemístění ztížily úzké uličky v centru historického města poblíž hranice se Španělskem, samotný dům musel být předtím vyztužen.

Panabièra nejprve převezli do nemocnice v Montpellier, kde zjistí jeho celkový zdravotní stav. Po několika týdnech bude převezen do rehabilitačního centra. "Pokud začnete hýbat osobou, která se dva roky až pět let nehýbala, existuje riziko trombózy. Reaktivujete kardiovaskulární systém, který byl dlouho bez aktivity," uvedl lékař zasahující u převozu.

Muž zůstal bez pohybu přibližně před rokem, když si pravděpodobně zlomil nohu, jeho zdravotní stav se postupně zhoršoval. Od nehody ho krmil jeho bratr, v rodině panovaly neshody ohledně dalšího postupu. O zásah požádal dopisem ministra vnitra Panabièrův advokát Jean Codognès. O několik dní později podal Alain Panabière a Národní liga proti obezitě stížnost pro "neposkytnutí pomoci osobě v nebezpečí."

zdroj: www.youtube.com

Zdroje: