Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Zeman v problémech: domluví se strany na omezení jeho pravomocí?

Zeman v problémech: domluví se strany na omezení jeho pravomocí?
Miloš Zeman | zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Jednání prezidenta Miloše Zemana kolem jmenování Jiřího Rusnoka premiérem prý přimělo poslance, aby začali uvažovat o omezení prezidentských pravomocí. Nápad na změnu Ústavy, která by oklešťovala prezidentovy možnosti při jmenování vlády, vzešel ze stran dosavadní koalice. Sociální demokraté se k němu staví opatrně, ovšem nikoliv vyloženě negativně.

V pondělí člen ČSSD, bývalý senátor a advokát Jiří Vyvadil na svém Facebooku varoval prezidenta Zemana, ať nedráždí ČSSD. Ta by podle něj, pokud by chtěla, dokázala velmi rychle udělat ze Zemana pouhého "ceremoniáře", který by svou funkci klidně mohl vykonávat z Vysočiny. "Ale Mynář dělá vše pro to, abys tak za 3 měsíce už trvale na zbytek svého mandátu mohl vyrazit na Vysočinu a znovu objímat stromy, protože by ses mohl stát pouhým ceremoniářem," varoval v souvislosti s útoky hradního kancléře na ČSSD.

V tom by si strana mohla notovat s pravicí, zejména s TOP 09, která v poslední době proti prezidentovi vystupuje velmi ostře, a označuje jej za nebezpečí pro parlamentní demokracii. S jedním z nápadů, jak prezidenta omezit, přišla místopředsedkyně strany Helena Langšádlová, která chce po zkušenosti se jmenováním premiéra Jiřího Rusnoka omezit pravomoci hlavy státu při jmenování vlády. Detaily zatím nejsou známy, ovšem leccos nasvědčuje už prohlášení samotné Langšádlové: „Pokud se mě ptáte na můj osobní názor, jsem zastánkyní kancléřského modelu. Prezident jmenuje toho, na kom se shodne Parlament, za kým prostě stojí většina. Prezident má pak při jmenování víceméně formální roli,“ uvedla.

Ještě dál jde její kolega z poslaneckého klubu TOP 09 Daniel Korte, který by rovnou zrušil přímou volbu prezidenta. „Navrhnu vrátit se k nepřímé volbě opět Parlamentem. Přímá volba se neosvědčila,“ prohlašuje. „Byl jsem jeden z mála, kteří nehlasovali pro přímou volbu. Já před ní varoval,“ připomíná poslanec.

Podobně se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i jeho kolega František Laudát: „O Ústavě se, zatím planě, diskutuje řadu roků. Chování pana prezidenta však může diskusi akcelerovat. Žádný demokratický prezident se před panem Zemanem neuchýlil k podobným krokům,“ upozorňuje.

ČSSD ústy předsedy Bohuslava Sobotky naznačuje ochotu jednat: „ČSSD navrhovala zpřesnění pravomocí prezidenta už v době, kdy se schvalovala přímá volba. Tehdy pravice většinu našich návrhů odmítla. Pokud pravicové strany změnily názor, je přirozeně možné se k našim návrhům vrátit,“ ujistil. Rychle však doplnil, že tato debata se musí vést až po předčasných volbách.

Konkrétní podoba onoho „zpřesnění pravomocí“, o němž Sobotka mluvil, vyplývá z jeho prohlášení: „Vůbec bych se nebránil německému modelu.“ Navrhuje tedy v podstatě totéž, co Langšádlová. Prosazení nápadu „německé cesty“ však může zabránit vzájemná nedůvěra mezi oběma stranami.

„Koalice nám dřív nadávala div ne do lumpů, když jsme zpřesnění Ústavy chtěli. A teď se ukazuje, že přímo volený prezident má skutečně větší vliv,“ poznamenává Jeroným Tejc, šéf poslanců ČSSD. Topka se zase obává, že by části ČSSD nemuselo být oslabení prezidenta tak úplně po chuti. „Ono by tohle téma docela klidně mohlo i rozdělit ČSSD,“ cituje Insider zdroj ze strany.

Tento názor potvrzují například i slova senátora Miroslava Antla pro Parlamentnílisty.cz: „Ústavu nelze měnit 'operativně', natož na přání. Opakovaně zdůrazňuji, že každá změna Ústavy ČR vyžaduje důkladnou a vysoce odbornou a erudovanou diskusi zejména ústavně právních expertů – a nikoliv jen politiků, kterým navíc evidentně teče do bot,“ varuje.

Podle senátora Vladimíra Drymla ze SPOZ se jedná o zoufalý pokus těch, kteří destabilizovali českou politiku a jejichž éra nyní končí. „Pan Kalousek i celá TOP 09 a Gazdíkovi Starostové, na které se často zapomíná, jsou z pana prezidenta zmatení jako včelka Mája v zimě,“ glosoval senátor.  

Přesto někteří věří, že by mohlo být možné změny prosadit a odkázat prezidenta do příslušných mantinelů. „Teď je přece pro to ideální doba,“ věří Daniel Korte.

Zdroje: