Zeman souhlasí s odvoláním Mládka. Ministerstvo chce dočasně vést sám Sobotka

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 2. 2017 10:37) - Aktuality autor: roj

Jméno nového ministra průmyslu a obchodu ze setkání premiéra Bohuslava Sobotky a prezidenta Miloše Zemana nevzešlo. Prezident přijal návrh na odvolání Jana Mládka. Ministerstvo dočasně povede osobně Sobotka, který chce s konkrétním jménem kandidáta přijít až po volebním sněmu sociální demokracie.

Premiér Bohuslav Sobotka dočasně povede ministerstvo průmyslu a obchodu

Premiér Bohuslav Sobotka dočasně povede ministerstvo průmyslu a obchodu,zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Schůzka politiků trvala více než hodinu. Zeman podle Sobotky souhlasil i s odvoláním Mládka k 1. březnu. "K formální realizaci by mělo dojít během pár dni," podotkl. 

Podle Sobotky o kandidátech na nového ministra s prezidentem diskutovali, ale ke konkrétnímu jménu diskuse nevedla. To chce Sobotka oznámit až po volebním sněmu sociální demokracie, který se koná 10. a 11. března.

"Je teď pro mě prioritou obhájit vedení ČSSD, protože ten, kdo bude zvolen, také povede stranu do voleb. Předpokládám, že po sjezdu navrhnu panu prezidentu jméno," uvedl Sobotka.

Odmítl, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Do té doby by měl ministerstvo vést přímo premiér. "Takové precedenty tu už byly. Požádal jsem pana prezidenta, aby mě dočasně pověřil řízením ministerstva průmyslu a obchodu. Tento můj návrh akceptoval," oznámil premiér.

V době, kdy bude resort řídit, se chce zaměřit na prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel. Sobotka chce, aby novela posílila práva spotřebitelů, zvýšila pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, otevřela trh mobilních operátorů a vedla ke snížení cen mobilních dat.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD). 

Tagy: ČSSD Česko domácí ministerstvo průmyslu a obchodu česká politika

Zdroje: ČTK,vlastní