Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Komentář: Český ministr kope za telefonní operátory dlouho. A není sám

Komentář: Český ministr kope za telefonní operátory dlouho. A není sám
Ministr Mládek to nemá v boji za lepší podmínky pro operátory právě lehké | zdroj: Profimedia

Kauza podivného stanoviska ministerstva průmyslu a obchodu v Bruselu, kde otevřeně hájilo vyšší ceny roamingu, způsobila na české politické scéně poprask a diskutuje se o něm živě i mezi odborníky a veřejností. Postoj ministra Jana Mládka a jeho resortu přitom ve skutečnosti není žádným překvapením. Mládek kope za operátory už dlouho a zdaleka v tom není sám.

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu lobbovali v Bruselu za vyšší roamingové ceny. Detaily vyjednávání prozradil europoslanec Luděk Niedermayer a spustil tím mediální smršť. Ukázalo se totiž, že měl pravdu. Vyjednavači za Českou republiku skutečně chtěli, aby ceny roamingu nesnižovaly, ale aby zůstaly zachovány nebo byly dokonce vyšší.

Zástupci členských států Evropské unie nakonec došli ke kompromisu, který od 15. června stanovuje pro velkoobchod strop na 0,032 eura (0,86 koruny) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 koruny) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 korun) za 1GB dat, která se bude postupně v pěti letech snižovat až na dvě a půl eura (67,6 koruny) za gigabajt dat od ledna 2022.

Podle Niedermayera mohly být podmínky ještě lepší, kdyby Česko a některé další země netlačily na zachování roamingu.

Roaming jako luxus pro elity?

Ministerstvo průmyslu a obchodu připouští, že vyjednávací pozice byla skutečně taková, brání se ovšem interpretaci, že jednalo ve prospěch operátorů. Vysoké ceny roamingu jsou podle Mládkova resortu v zájmu spotřebitelů, protože 95 procent z nich roaming vůbec nevyužívá.

Operátoři by si podle Mládkova týmu naopak snížení nebo zrušení roamingu promítli do domácích cen a tím by břemeno převedli na lidi, kteří roamnig vůbec nepotřebují. Mládek dokonce označil roaming za elitářský.

Ekonomové se ovšem shodují, že takto argumentovat nelze. Cestou ke snížení cen je jedině vyšší konkurence v segmentu telekomunikací a nikoliv snaha držet vysoké ceny roamingu. "Ministerstvo by se mělo starat hlavně o to, aby na trhu síťových i virtuálních operátorů panovala zdravá konkurence. Pokud tomu tak bude, domnívám se, že k žádnému kompenzujícímu zdražování nedojde," řekl k tomu v rozhovoru pro web Novinky.cz ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Pokud na chvíli ponecháme stranou ekonomické aspekty věci, z politického hlediska si pod sebou Mládek upiloval větev. Ve volebním roce předhodil médiím a veřejnosti sousto, které ani jeho pilný tiskový mluvčí nedokáže přetavit v něco stravitelného.

Obhajoba jeho podivných názorů na roaming vypadá přinejmenším podivně. Dokonce šéf jeho domovské ČSSD Bohuslav Sobotka je zjevně z roamingového skandálu nešťastný a v oblasti telekomunikací začal doslova hýřit aktivitou, aby dokázal, že sociální demokraté myslí na své voliče.

Mládkův boj za lepší život operátorů

Nejnovější exces však není jedinou nápovědou, že Mládek ve skutečnosti jde operátorům dlouhodobě takzvaně na ruku. Připomeňme si začátek tohoto příběhu. V roce 2014 se roztrhl pytel s přílepky k novele zákonu o elektronických komunikacích. Službu telefonním operátorům tehdy hned dva poslanci. 

Jan Urban z ČSSD a po něm mnohem přísnějším přílepkem Stanislav Pfléger z ANO zařídili, aby telefonní operátoři nemuseli informovat své klienty o změnách ve smlouvách a tarifech, pokud nejde o "výrazné zhoršení podmínek". Právě a pouze takové změny podmínek mohou zároveň ospravedlnit bezplatné odstoupení od smlouvy ze strany zákazníka.

Ovšem co to je výrazné zhoršení podmínek, se nikde nedefinuje a záleží to na libovůli operátora, který jako "výrazné zhoršení podmínek" zase logicky nevnímá prakticky nic. Pfléger se navíc poměrně naivně přiznal, že mu přílepek připravili zástupci operátorů. Prý se jim dosavadní praxe nelíbila a bylo potřeba ji změnit. Lobbing operátorů zafungoval, novela i s přílepky prošla a postavení zákazníků se od té doby v podstatě ještě zhoršilo. 

Při schvalování novely v senátu se mnozí senátoři dotazovali na názor ministerstva průmyslu a obchodu. Mládek jim osobně sdělil, že stanovisko jeho resortu je neutrální a dopady na zákazníky nebudou pozitivní ani negativní.

V několika případech především ve druhém čtení ve sněmovně pak Mládek prokazatelně bagatelizoval negativní stanovisko, které k novele měl Český telekomunikační úřad. 

Sociální demokraté bez sociálního cítění

Věci se loni chopila nezávislá senátorka Alena Dernerová, která s několika dalšími navrhla novelu, která by postavení zákazníků výrazně zlepšila. Sociální demokraté vyjádřili návrhu podporu, pro byl dokonce i Mládek.

V senátu však došlo k šokujícímu obratu. Pro novelu Dernerové hlasovali z ČSSD jen Jiří Dienstbier, Zdeněk Berka a Miloš Malý. Všichni ostatní sociálnědemokratičtí senátoři hlasovali proti a novela neprošla.

Mládek to pak zdůvodnil tím, že ČSSD došla k závěru, že je věc lepší řešit komplexním vládním návrhem. To je v podobných případech obvyklá zdržovací taktika. Dernerová tedy alespoň Mládkovi předala několik bodů, které by podle ní měly nesměly chybět ve vládní novele.

Mládek to údajně Dernerové slíbil, ale takřka nic z toho nakonec do novely nezapracoval. Jediné, co se z bodů Dernerové zachovalo, byla bezplatná přenositelnost telefonního čísla mezi operátory, což je naprostá marginálie a operátory to nijak netíží. Dernerová pak prohlásila, že se cítí Mládkem podvedená a není se co divit.

Mládkova novela ještě neprošla ani vládou, a zatím není příliš jasné, co se s ní v průběhu schvalovacího procesu stane. Sobotkou přislíbená lepší ochrana zákazníka zatím působí spíše trapně a pokrytecky. Jeho ministr prokazatelně udělal všechno proto, aby se podmínky českých zákazníků nijak nezlepšily, nebo se naopak dokonce zhoršily.

Mládkův boj za zachování roamingu s podivným argumentem, že se právě tak snaží ochránit zájmy zákazníků, není jen osamoceným incidentem, ale pokračováním jeho dlouhodobé strategie. Co ho k tomuto nadbíhání operátorům vede, o tom zatím můžeme jen spekulovat. Voliči, kteří používají mobilní telefony, by na to každopádně měli myslet u voleb.

Zdroje:
Vlastní