Zeman připustil, že rezignaci Válkové nepřijme. Sobotka trvá na Pelikánovi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 2. 2015 15:53) - Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman si ještě rozmyslí, zda přijme rezignaci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Nejdříve se chce přesvědčit o kvalitách jejího náhradníka Roberta Pelikána. Pokud prezident rezignaci Válkové nepřijme, je premiér Bohuslav Sobotka připravený poslat mu návrh na její odvolání. 

Nejpravděpodobnější nástupce Válkové Robert Pelikán

Nejpravděpodobnější nástupce Válkové Robert Pelikán,zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMAS KRIST

Prezident má právo rezignaci nepřijmout. Jak uvedl, náhlé odstoupené ministryně ho překvapilo. Nejdříve si chce o budoucnosti ministerstva promluvit s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a Pelikánem.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by Zeman měl rozhodnutí Válkové respektovat, protože to byla její volba. "Myslím si, že nelze proti vůli ministra nutit k tomu, aby setrvával v úřadě, který nechce zastávat," řekl ministerský předseda.

Na tom se shodují i ústavní právníci, kteří sice uvedli, že odmítnutí rezignace ústava nevylučuje, ale Zeman by neměl Válkové v jejím rozhodnutí bránit. "Pokud je demise vážně míněná a podpořená stanoviskem předsedy vlády, těžko si lze představit, že by ji prezident nepřijal, jakkoliv striktně vzato to ústava nevylučuje," uvedl ústavní právník Jan Kysela.

Pelikán má podle Sobotky jako první náměstek dostatečnou kvalifikaci na vedení ministerstva. "Má nespornou výhodu v tom, že je plně zorientován v problematice ministerstva spravedlnosti. Nebude se muset s resortem seznamovat, učit se," podotkl.

Zeman se sice s Pelikánem chce nejdříve sejít, ale v pondělí Babišovi slíbil, že bude respektovat koaliční dohodu. 

Tagy: Česko rezignace Ministerstvo spravedlnosti česká vláda český prezident

Zdroje: ČTK