Prezidenti a kancléřka si zavolají, jak se dodržují minské dohody

- Aktuality autor: roj

Po sobotní půlnoci, kdy by mělo začít na východní Ukrajině platit příměří, se prezidenti Ruska, Ukrajiny, Francie a německá kancléřka Angela Merkelová spojí v telefonickém rozhovoru, aby zhodnotili jeho plnění. Boje zatím stále pokračují.

Nyní se bojuje hlavně u východoukrajinského města Debalceve

Nyní se bojuje hlavně u východoukrajinského města Debalceve,zdroj: Profimedia.cz

V případě, že o víkendu k nově dohodnutému příměří nedojde, mohlo by podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea dojít v Minsku k další vrcholné schůzce. "V této etapě zatím hovoříme o plánovaném telefonickém rozhovoru," reagoval mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Rusko prý bylo pro okamžité uzavření příměří, ale podle povstalců to není možné dříve než v neděli. Boje v tak v tuto chvíli pokračují bez ohledu na budoucí klid zbraní. Během posledních 24 hodin padlo 8 ukrajinských vojáků a 34 jich bylo zraněno. Boje přinesly i oběti z řad civilistů, podle separatistů zemřeli tři lidé a další desítky byly zraněny.

Nejhorší jsou boje v okolí města Debalceve na trati mezi Doněckem a Luhanskem. Podle komentátorů je možné, že oddálení příměří až na víkend má dát povstalcům čas na dobytí města. Osud města by tak mohl dohody z Minsku ohrozit.

Tagy: Rusko Ukrajina východní Ukrajina summit v Minsku

Zdroje: ČTK