Zeman: Od Vietnamské komunity se někteří Češi mohou učit

- Aktuality autor: pal

Vietnamský prezident Truong Tan Sang  je na čtyřdenní návštěvě Česka. Při této příležitosti se v pondělí sešel se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Český prezident ocenil, jak se vietnamská vláda snaží odstraňovat byrokratické překážky, které brání českým investorům a na tiskové konferenci pochválil vietnamskou komunitu v Česku. 

Zeman v pondělí na Hradě přivítal vietnamského prezidenta

Zeman v pondělí na Hradě přivítal vietnamského prezidenta,zdroj: Profimedia.cz

Zeman krátce po setkání s Truong Tan Sangem řekl, že vietnamská komunita je  "zářným příkladem pro některé další členy České republiky, kteří ani pracovitostí ani podnikavostí nevynikají". 

Vietnamský prezident se svou ženou, kteří jsou na návštěvě Česka od neděle do středy, za českým prezidentem dorazili dnes dopoledne. Na Pražském hradě byli uvítáni s vojenskými poctami. "Shodli jsme se, že je čas, abychom vzájemnou spolupráci pozdvihli na vyšší úroveň," řekl Zeman. Poznamenal, že věří, že dnešní setkání bude, podobně jako jeho podzimní cesta do Číny, impulzem k tomu, aby se vietnamský trh stal velmi zajímavou příležitostí pro české investory.

"Chtěl bych poděkovat panu vietnamskému prezidentovi za jeho příslib odstranění některých administrativních překážek, které těmto investicím až dosud bránily," poznamenal Zeman. Konkrétně se prý potíže byrokratické povahy ve Vietnamu týkají českého kamenolomu, cementárny a kaolinky.

Vietnamský prezident dnes řekl, že mezi Českem a Vietnamem by se mohla rozvíjet spolupráce především v obchodu a investicích. České firmy by podle něj mohly uspět třeba v energetice, telekomunikacích nebo při výrobě skla a dopravních prostředků. Zatím v českém vývozu do Vietnamu převažují stroje a dopravní prostředky, telekomunikační zařízení, zbraně a munice. K hlavním dovozním položkám z Vietnamu patří obuv, mobilní telefony, kancelářské stroje a zařízení pro zpracování dat a oděvy. 

Tagy: Česko Vietnam státní návštěva český prezident

Zdroje: ČTK