Vnitro chce Vietnamce dealující drogy posílat zpět do jejich vlasti

- Aktuality autor: Petr Kubec

Vietnamci, kteří budou přistiženi při distribuci drog, budou posíláni zpět do své vlasti, aby si své tresty odpykávali tam. Česká republika o tom hodlá co nejdříve diskutovat s Vietnamem. Reaguje tak na vzrůstající problémy s drogami, které se v posledních měsích projevili zejména v pohraničních tržnicích. Vláda plánuje v nejbližší době učinit v tomto problému rázné kroky, podrobnosti však tají.

Policejní zátah na vietnamské tržnici

Policejní zátah na vietnamské tržnici,zdroj: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

"Tím, jak se začíná pervitin vařit v České republice ve velkém množství, už to není jen o exportu, ale je to i o užívání na českém území, a to je věc, která mě vcelku děsí. Děsí mě dostupnost drog na diskotékách pro naše děti, a to jsou věci, s nimiž musíme bojovat, to znamená nasadit větší prostředky," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle Chovance budou akce primárně mířit na distributory a ty, kteří drogu vaří, opatření by tak neměla obtěžovat řádné občany. Podle jeho slov je třeba získávat lepší informace z prostředí drogových skupin. Problém je zejména s komunitou Vietnamců, která se velmi těžko rozkrývá, protože se mezi ní policejní agenti velmi složitě dostávají. "To je problém, který narůstá z roku na rok," uvedl.

S bavorským ministrem vnitra Joachimem Herrmannem se dnes Chovanec dohodl na společných akcích, z taktických důvodů je nechtěl specifikovat. Naznačil ale, že intenzivně do nich budou nasazeni kromě policistů a celníků také hasiči a další složky. "Je potřeba se zaměřit i na to, v jakém jsou tržnice technickém stavu, jestli tam nejsou rizika požárů, jestli si plní všechny závazky, které plynou z živnostenského oprávnění, dokonce lze živnostenské oprávnění odebírat, takže budeme muset být efektivní v těchto cestách," naznačil.

Problémem je to, že léky s efedrinem a pseudoefedrinem, nutné k výrobě, jsou volně dostupné v Polsku, celkem jde o 26 druhů. V Polsku je sice před projednáním zákon, který by měl přinést podobnou restrikci jako má ČR, hrozí ale, že se pak začnou léky dovážet z Bulharska a Rumunska. "Musíme jednat i s nimi," dodal Chovanec.

Součinnost policie oba ministři pochválili, funguje prý dobře. Herrmann řekl, že bavorská strana už loni posílila policii u hranic. Podle něj se nyní podařilo zprovoznit výměnu informací v oblasti DNA, už funguje výměna daktyloskopických informací. Do třech týdnů se také sejdou policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho bavorský protějšek, připraví konkrétní bezpečnostní akce a opatření. Chovanec přitom nevyloučil rozsáhlejší akce u hranic v řádu jednotek dnů, jež mohou znamenat zhoršení podmínek cestování na obou stranách hranice, vyloučil ale, že by se vrátily dlouhodobé kontroly všech, kteří hranice přejíždí.

Novinářům Chovanec řekl, že jen drobná kriminalita, jež je navázána na drogovou, způsobuje škody za 4,5 miliardy korun, další miliardy stojí léčení závislých. "Dávka pro narkomana se pohybuje mezi 800 až 1000 korunami. Ten, kdo si aplikuje drogu, musí sehnat měsíčně 25.000 až 30.000 korun," uvedl. Do boje s drogovou kriminalitou chce víc zapojit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu i Národní protidrogovou centrálu.

Tagy: léky Vietnam pervitin tržnice

Zdroje: ČTK