Kyjev se hádá s povstalci, kdo porušuje příměří

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 5. 2015 17:13) - Aktuality autor: pal

Ukrajinské vládní síly se s povstalci vzájemně obviňují z nedodržování minských dohod, které zakazují přítomnost těžké vojenské techniky poblíž bojové linie. Kyjev v pondělí ohlásil dalších pět zraněných vojáků. V Doněcku se během dne konaly oslavy vyhlášení tzv. Doněcké lidové republiky. Šéf americké diplomacie John Kerry by měl o situaci na Ukrajině jednat s prezidentem Putinem na úterní schůzce v Soči. Moskva zatím schůzku oficiálně nepotvrdila. 

Ukrajinská vláda viní povstalce z toho, že se v Doněcké a Luhanské oblasti pohybuje těžká vojenská technika

Ukrajinská vláda viní povstalce z toho, že se v Doněcké a Luhanské oblasti pohybuje těžká vojenská technika,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí ukrajinského prezidenta Oleksandr Motuzjanyk, pověřený sledováním protipovstalecké operace na východě země, v pondělí uvedl, že za uplynulých 24 hodin nepřišel o život žádný ukrajinský voják, ale pět jich bylo zraněno. Uvedl také, že vzbouřenci od neděle nejméně v 16 případech porušili příměří dojednané v Minsku.

Separatisté při tom použili i zbraně, které měly být už dávno stažené. Konkrétně jde o minomety ráže 120 milimetrů a kanony ráže 122 milimetrů. V Doněcké oblasti je podle Motuzjanyka nadále nejžhavějším bodem obec Pisky a u Šyrokyne. Ve druhém povstaleckém regionu, Luhanské oblasti, je příměří porušováno zejména u obcí Ščastja, Stanycja Luhanska, Zolote a Krymske. 

Mluvčí povstaleckých jednotek Eduard Basurin na druhé straně tvrdil, že ukrajinské síly pokračují v upevňování svých pozic a v přesunu těžkých zbraní k demarkačním liniím. "Od začátku jara tam stahují zbraně. To je v rozporu s minskými dohodami," prohlásil Basurin podle agentury RIA Novosti. Tím podle něj Kyjev ohrožuje urovnání konfliktu na Donbasu. 

V centru Doněcka se několik desítek tisíc lidí zúčastnilo slavnostního průvodu u příležitosti "Dne republiky". Jde o svátek věnovaný prvnímu výročí referenda o sebeurčení Doněcké oblasti, které se konalo přesně před rokem a které Kyjev nikdy neuznal. Vůdci separatistů tvrdí, že se ho zúčastnilo 75 procent obyvatel oblasti a téměř 90 procent z nich se vyslovilo pro svrchovanost regionu. 

Krize na Ukrajině se ani po Kerryho návštěvě nevyřeší

Příjezd Kerryho do Soči, kde má Putin honosné letní sídlo, bude první cestou amerického ministra zahraničí do Ruska v uplynulých dvou letech, během nichž se bilaterálních vztahy Moskvy a Washingtonu dostaly kvůli ukrajinské krizi na nejchladnější bod od konce studené války. "Doufáme, že Kerry s sebou přiveze něco nového, nějaký nový pohled na to, co se v první řadě týká Ukrajiny a dvoustranných vztahů," řekl nejmenovaný ruský diplomat.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS schůzku Putina s Lavrovem zatím nepotvrdil, i když ji nevyloučil. "Zatím se o tom jen hovoří. Je třeba vyčkat oficiálního potvrzení. Zda to bude oficiálně potvrzeno a zda se to podaří časově sladit, nelze vyloučit. Ale opakuji, zatím se o tom jedná," řekl Peskov. Ke schůzce obou státníků se přitom upínají i oči EU, kde čím dál tím více států odmítá sankce zavedené proti Rusku, v reakci na ukrajinskou krizi. 

K rychlému vyřešení ukrajinské krize a zrušení protiruských sankcí ze strany EU je ale skeptický např. český premiér Bohuslav Sobotka, který uvedl, že "Sankce, které přijala Evropská unie, jsou těsně propojeny s minskými dohodami. Minské dohody zatím plněny nejsou, a to plnění minských dohod je rozloženo na celé období letošního roku. Čili nedá se předpokládat realisticky, že minské dohody budou splněny ještě před koncem letošního roku." 

 

Tagy: Ukrajina Doněcká oblast východní Ukrajina Luhanská oblast proruští povstalci

Zdroje: ČTK