Česko-vietnamská společnost chce dát vládě návrh boje s drogami

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Přísnější postup proti "vietnamské narkomafii" požaduje Česko-vietnamská společnost (ČVS). Podle ní lidé z Vietnamu, kteří se v ČR podílejí na výrobě a obchodu s drogami, poškozují dobré jméno celé vietnamské komunity. Novinářům to dnes řekl čestný předseda ČVS Marcel Winter. Organizace podle něj chce předat novým ministrům své vlastní návrhy. 

Drogy (ilustrační fotografie)

Drogy (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Podle výroční zprávy národní protidrogové centrály se zapojení "vietnamských zločineckých uskupení" do velkovýroby a distribuce drog zvětšuje. Přibývá pěstíren konopí. Na příliv pervitinu do Německa si stěžují tamní politici a policie. Podle nich si pro drogu dealeři i uživatelé jezdívají do českého pohraničí do asijských tržnic, pašuje se ale i ve velkém. 

"Návrhy Česko-vietnamská společnost předloží vládě a příslušným ministerstvům. Doba tanečků a pouhé osvěty skončila," uvedl Winter. K potírání výroby a prodeje drog, na nichž se podílejí Vietnamci, by podle něj přispělo přijetí několika opatření. Patří mezi ně posílení namátkových kontrol na hranicích. Všechny kraje by prý také měly mít vůz se speciální monitorovací technikou, díky níž by bylo možné varny a pěstírny odhalovat. Vietnamští živnostníci a podnikatelé, u nichž se prokáže podíl na výrobě a prodeji drog, by měli přijít o živnostenské oprávnění či povolení k podnikání. 

Ti, kteří pomohou policii případy odhalit, by měli mít nižší trest. Ten by si odsouzení také měli odpykat ve vlasti. Ministerstvo financí by na to mělo přispět. Také by mělo víc kontrolovat tok peněz z Česka do Vietnamu, dodal Winter. Podle něj by se měla uspořádat i osvětová kampaň přímo v asijské zemi, "aby zabránila poškozování dobrého jména Vietnamu v ČR a EU". 

Winter v květnu oznámil, že se z Česka stěhuje do Vietnamu, protože ho přístup českého státu zklamal. Podle něj dostatečně nepodporoval český export do této asijské země a nepomáhal tam českým výrobcům. Dnes bývalý podnikatel řekl, že se vrací do ČR zpět, a to právě kvůli boji s drogami a "vietnamskou narkomafií". Znovu chce být i řádným předsedou ČVS. Její nynější šéf Miloš Kusý rezignuje ze zdravotních důvodů. O novém předsedovi rozhodne valná hromada 14. prosince. 

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil už dřív řekl, že by provozovatelům asijských tržnic, kde by se případně přišlo na výrobu a prodej drog, mohly hrozit v budoucnu sankce. Zmínil vypovězení dohod či odebírání licencí. Migrantům z Vietnamu by zas mohli pomáhat terénní pracovníci. Bránili by tomu, aby cizinci v tísni skončili jako otrocká síla a podíleli se na produkci pervitinu. O možných opatřeních Vobořil jednal se zástupci vietnamského velvyslanectví. Ministerstva vnitra obou zemí chystala mezinárodní smlouvu o policejní spolupráci. Připravovala se i dohoda o tom, že by si Vietnamci odsouzení kvůli drogovým trestným činům odpykali trest ve vlasti. 

Zdroje: ČTK