Agentura pro začleňování stávkuje. Požaduje větší samostatnost

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 5. 2015 16:05) - Aktuality autor: pal

Několik desítek pracovníků vládní agentury pro začleňování začalo od pondělí stávkovat. Jde jim o to, aby agentura byla nezávislá na vládní sekci pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Premiér Bohuslav Sobotka už stávkujícím vzkázal, že se s nimi celou záležitost projedná, ale důvodům stávky nerozumí. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s pracovníky agentury jednal minulý týden, ale nedošlo ke shodě. Se stávkujícími chce ale dál jednat.   

Pracovníci agentury už od pondělních ranních hodin stávkují. Chtějí mnohem větší nezávislost

Pracovníci agentury už od pondělních ranních hodin stávkují. Chtějí mnohem větší nezávislost,zdroj: Profimedia.cz

Stávkující by rádi dosáhli toho, aby vláda přijala usnesení o pokračování činnosti agentury i v letech 2016 až 2023. Projekt, podle něhož instituce funguje, totiž letos končí. Dalším požadavkem do vládního usnesení je, aby se dál pracovalo na zákonu o sociálním začleňování. Norma by měla samostatnost ukotvit. Agentura je jedním z odborů úřadu vlády a je v Dienstbierově sekci pro lidská práva. Působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. 

Dienstbier s pracovníky agentury jednal naposledy před víkendem, tříhodinová schůzka výsledek nepřinesla. Řekl, že je ochotný dál jednat, ale v "určitém okamžiku" bude muset zajistit fungování agentury a případně přikročit k personálním změnám. Nyní se koná výběrové řízení na nového ředitele, zájemci a zájemkyně mohou své životopisy posílat do 14. května. 

Premiér řekl, že chápe, když zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za lepší pracovní podmínky a dodržování zákoníku práce. "Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní, aby mohl rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě dost dobře není možné," uvedl premiér. S pracovníky je ale připraven se sejít. Stávkující premiérovu reakci přivítali. Byli by rádi, kdyby mohli předsedovi vlády objasnit své důvody a předložit své argumenty ještě dnes, místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp. 

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký České televizi řekl, že se nyní do sporu zapojovat nebude. Pracovníci agentury se totiž nyní řídí zákoníkem práce. Pod služební zákon budou vedoucí zaměstnanci spadat až od července, stávkovat pak už nebudou moci. Zapojit se do stávky by mohli potom jen řadoví pracovníci. 

Podle devíti členů rady vlády pro romskou menšinu jsou požadavky stávkujících pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování nepřijatelné. Řešení situace vidí v odchodu nespokojených zaměstnanců."Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsou nuceni po této intenzivní debatě konstatovat, že zřejmě situace nemá jediné smysluplné řešení než odchod nespokojených zaměstnanců," uvedli ve svém prohlášení členové Rady. 

Spor mezi pracovníky agentury a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů. 

 

Tagy: Česko lidská práva česká vláda česká politika agentura pro začleňování

Zdroje: ČTK