Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Komentář: Zeman hlásá referendum. Pro alkoholiky, debily a slabé duchem?

Komentář: Zeman hlásá referendum. Pro alkoholiky, debily a slabé duchem?
Zeman umí otočit o 180 stupňů | zdroj: Profimedia

Česká populace je v průměru chytřejší než čeští poslanci a senátoři, tvrdí Miloš Zeman. Před lety přitom varoval, že třetina Čechů je slaboduchá.

Pokud by český prezident chtěl podnikat, mohl by si dát registrovat firmu "Miloš Zeman, názory s ručením omezeným". Své postoje mění jako chameleon barvy.

Platí to třeba o jeho názorech na referendum a inteligenci voličů.

V roce 1992 vystoupil Zeman jako poslanec ve Federálním shromáždění (v československém parlamentu) během debaty k zákonu o referendu. Poslance varoval před jeho důsledky i hloupostí (s)prostého lidu.

"Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt," upozorňoval v debatě (kompletní přepis projevu zde).

Poté Zeman pravil, že podle jeho pozorování je mezi poslanci méně alkoholiků i dementů než mezi "běžnými občany" a svůj projev ukončil přáním: "Proto bych si přál, aby tento i budoucí parlament byl natolik inteligentní, aby k referendu - pokud možno - nemuselo dojít."

Čelem k masám

Jenže to bylo před čtvrtstoletím. Teď se Zeman staví za návrhy na referendum o tom, zda má Česko setrvat v Evropské unii, anebo se z ní odporoučet. "Podpořil bych referendum o vystoupení z Evropské unie," prohlásil nedávno na Žofínském fóru.

Svůj postoj podpořil prezident výrokem: "Zastávám kacířské stanovisko, že inteligence našich občanů je vyšší než inteligence našich politiků."

A už loni, když sněmovna projednávala zákon o referendu, neváhal a vyrazil do Sněmovní ulice, aby se za něj přimluvil. "Občané mají právo na přímou demokracii… Přímá demokracie není jenom právo, je to i povinnost," prohlásil.

Hotové Obrácení Ferdyše Pištory – a čelem k masám!

Brusel jako Kreml

Obrátil snad Pištora-Zeman poté, co mu nějaký odborník na psychometrii vysvětlil, že má špatná čísla? Anebo procitl při volbě prezidenta před čtyřmi lety, kdy ho (samosebou moudří) voliči vyslali na Hrad?

Hradní mluvčí Ovčáček lakonicky podotkl, že je normální, když člověk mění názory. To je fakt. Jenže otočit po padesátce o sto osmdesát stupňů je přinejmenším podezřelé. Vyvolává otázku, v čem a kdy Zeman zase obrátí.

Že by ve vztahu k Evropské unii? V něm podle všeho už obrátil, anebo aspoň obrací.

Pravda, prezident tvrdí, že by v referendu hlasoval pro členství v unii, nikoli pro czexit. Také říká, že Česku by prospělo euro. Současně ale přirovnává koncept "sdílené suverenity" zakotvený v unijní legislativě k doktríně "omezené suverenity", uplatňované sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem v době, kdy Sověti okupovali Československo.

Házet Evropskou unii do jednoho pytle se sovětským blokem a současně hlásat, že v ní chci zůstat a dokonce se v ní zabetonovat tím, že přijmu euro – to přece nejsou slučitelné postoje. 

Věříte snad tomu, že myšlenku na referendum o czexitu přiživuje ten, kdo chce, aby Česko v Evropské unii setrvalo?

Z Evropana czexitářem

Miloš Zeman líčí Evropskou unii jako otravný spolek, který se nám plete do života a posílá nám přistěhovalce. (Ještěže posílá také miliardy eur, jinak bychom v něm už netvrdli.)

Pamatujete na rozhovor, který prezident poskytl loni čínské státní televizi před návštěvou svého přítele soudruha Si Ťin-pchinga? Prezident v něm načrtl nový směr české zahraniční politiky.

"Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože tato vláda byla velmi podřízena tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme vlastní politiku, která je založena na našich zájmech," řekl Zeman

V kostce to znamená: Kašleme na Brusel, děláme si, co chceme. Co na tom, že jsme se ve smlouvách (naposledy Lisabonské) zavázali k tomu, že budeme respektovat společné zájmy, byť jsou leckdy definovány většinou, ne jednomyslným souhlasem.

Eurozóna, kterou Zeman pokládá za dobré řešení pro Česko, přitom státy zavazuje ke kompromisům a ústupkům ještě víc než pouhé členství v Evropské unii. V oblasti, kde se platí eurem, bychom například mohli zapomenout na nezávislou emisní politiku. O tom, že bychom si do ní Evropskou centrální bankou nenechali kibicovat a vydávali eura podle libosti, můžeme jen snít.

Takže vyznejte se v Zemanovi. Je to Evropan, nebo czexitář? Anebo právě prodělává jednu ze svých názorových přeměn – z Evropana na czexitáře?

Zdroje:
Vlastní