Zeman chce odvolat šéfa hradní ochranky. Trenýrky má za bezpečnostní selhání
22. 9. 2015 – 12:43 | Zpravodajství | pal

Prezident Miloš Zeman chce odvolat šéfa prezidentské ochranky Petra Dongrese kvůli víkendové akci skupiny Ztohoven, která na Hrad umístila červené trenýrky. Dongrese ovšem může odvolat policejní prezident Tomáš Tuhý a zatím není jisté, zda prezidentovo přání vyslyší. S šéfem ochranky se sejde ve čtvrtek.
Dongres, který na Hradě vede ochranku prezidenta, je v personální pravomoci policejního ředitele. Podle Ovčáčka Zeman svým prohlášením vyjádřil svou jasnou vůli.
Policejní prezident Tomáš Tuhý se s Dongresem sejde ve čtvrtek, až se seznámí se závěry vyšetřování incidentu. Jestli přání Zemana vyslyší, policie neuvedla.
Podle Zemana selhala ochranka
"Nelze předpokládat, že by jeho vůli pan policejní prezident nerespektoval," řekl. Konec Dongrese na Hradě by tak měl být podle Ovčáčka pouze technickou záležitostí.
"Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta, ale samozřejmě, že ochranka selhala. To znamená prvním důsledkem je odvolání dosavadního ředitele policejní ochrany," řekl k akci skupiny Ztohoven Zeman.
"Podívejte se, to je stejná skupina, která kálela v Národní galerii. Takže její název Ztohoven se dá vyložit dvojím způsobem a ten druhý způsob založený na exkrementech je zřejmě přesnější," dodal prezident k umělecké skupině.
O šéfovi ochranky rozhodne policejní prezident
Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková uvedla, že šéf ochranky je v personální pravomoci prvního náměstka policejního ředitele. Prý s vedením ochranky opakovaně "jednal o bezpečnostních opatřeních na Pražském hradě, dělbě kompetencí mezi jednotlivými bezpečnostními složkami".
"V současné době prošetřuje z pokynu policejního prezidenta sobotní postup policistů dotčeného útvaru také Odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR," uvedla Macalíková.
Výsledky jeho šetření a návrh případných opatření budou předloženy Tuhému, až se vrátí z pracovní cesty v Haagu, kde jedná o migraci. "Po seznámení se závěry plánuje policejní prezident na čtvrtek osobní setkání s ředitelem útvaru Petrem Dongresem," dodala Macalíková.
Celým incidentem byli členové skupiny zaskočeni
Překvapení nad případným postihem, který hrozí aktérům celého incidentu i členům pražské ochranky, vyjádřil člen umělecké skupiny Ztohoven Petr Žilka. Podle něj je Hrad demokratickou institucí a památkou, která by měla být otevřeným místem.
Prezident Zeman oznámil, že kvůli incidentu už byl odvolán šéf Útvaru pro ochranu prezidenta a další personální změny budou následovat.
Skupina byla překvapena hysterií
Kromě reakcí ze všech možných stran Ztohoven překvapila údajná hysterie s ohrožením sídla prezidenta.
"Paradoxně nejsme pranýřovaní my, ale Hrad, ochranka, že to nejsou schopný uhlídat, mě je těch vojáků až líto," uvedl. Není to přitom první případ "střešního aktivismu"."
Je jich hrozně moc, ale téměř žádný nevyvolal takovou bouřlivou poptávku po tom, aby se zvýšila bezpečnost, i když šlo třeba o Westminster, kde bylo v minulosti plno aktivistů třeba z řad ekologů...," připomíná.
S rozporuplnými reakcemi, které vyvěšení trenek vzbudily, prý počítali. "Naše akce je vždycky vyvolávají. Za nejzdařenější považuji uveřejnění telefonních čísel, ´vyhejtovala´ nás většina veřejnosti, novináři, všichni politici," připomněl jednu z předchozích akcí Ztohoven.
Zastánců i odpůrců incidentu je půl na půl
"Tentokrát je to půl na půl, odpůrců Miloše Zemana je tu opravdu hodně, zároveň má spoustu skalních příznivců. Hezky to vykreslilo zemanovce bez smyslu pro humor a lidi, kteří Zemana v lásce nemají a smysl pro humor mají. Reakce jsou úžasný, budeme s nimi ještě pracovat," řekl Žílka.
Aktéry sobotní performance policie podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení. Právník obou mužů ale trestní kvalifikaci zpochybňuje a mluví o střetu s právem na svobodný projev, v případě krádeže by podle něj bylo nutné prokázat záměr obohatit se a způsobit škodu.