Nad Pražským hradem vlály rudé trenky. Policie zatkla tři podezřelé

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 9. 2015 13:15) - Aktuality autor: pal

Místo vlajky prezidenta republiky vlály nad Pražským hradem červené trenky, které tam umístili performeři ze skupiny Ztohoven. Na svém webu potom publikovali text, ve kterém svůj čin vysvětlují. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na svém Twitteru uvedl, že se pražská kavárna fašizuje a už se neštítí ani zneuctění státních symbolů. Policie mezitím zatkla tři muže, které podezírá z výtržnictví a krádeže. 

Na Hrad umístili členové skupiny Ztohoven rudé trenky

Na Hrad umístili členové skupiny Ztohoven rudé trenky,zdroj: Facebook

"Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla skupina Ztohoven na svém webu, kde zároveň zdokumentovala, jak na místo prezidentské standardy věší obří spodky.

Hrad potvrdil incident s vlajkou 

"Mohu potvrdit, že došlo nejen ke zneuctění státního symbolu, vlajky prezidenta republiky, což je mimochodem trestný čin, ale též ke zneuctění hradu českých králů. Doufám, že policie a státní zastupitelství budou postupovat naprosto nekompromisně, i když se pachatelé budou snažit stylizovat do role obětí," řekl iDNES.cz Ovčáček.

Zákon o užívání státních symbolů však říká, že se fyzická osoba tím, že "zneužije, úmyslně poškodí nebo hrubě zneváží státní symbol České republiky", dopustí přestupku, který lze trestat sankcí až deset tisíc korun.

Mluvčí prezidenta se vůči autorům záměny vyjádřil velmi kriticky také na sociální síti Twitter. "Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů," uvedl Ovčáček.

Pražská kavárna je termín, kterým své názorové oponenty často označuje prezident Miloš Zeman, dodává server iDNES.cz.

Policie už má podezřelé 

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková dopoledne sdělila, že policejní Útvar pro ochranu prezidenta ČR v sobotu odpoledne zadržel tři muže ve věku od třiatřiceti do jedenačtyřiceti let, kteří odcizili vlajku prezidenta republiky.

"Zjistili jsme, že jde o muže, kteří již mají trestní minulost. Příslušníci ochranné služby je předali pražským policistům," dodala. Muži jsou podle Macalíkové prozatím podezřelí z trestných činů krádež a výtržnictví.

Akce Ztohoven byla podle Ovčáčka zřejmě dlouhodobě připravovaná a usnadnilo ji to, že se nyní Nový královský palác opravuje a je u něj lešení.

"Selhaly bezpečnostní složky, a proto se jedná o tom, jak zajistit, aby se podobná situace neopakovala," řekl mluvčí. Nová opatření by ale neměla být na první pohled viditelná," uvedl mluvčí. 

"Rozhodně nebude řešením to, že bychom nějakým způsobem uzavírali Hrad před širokou veřejností nebo návštěvníky ze zahraničí," doplnil Ovčáček.

Akce skupiny Ztohoven ve veřejném prostoru 

  • Umělecká skupina Ztohoven na sebe upoutala pozornost širší veřejnosti v létě 2007 svým zásahem do vysílání České televize. V pořadu ČT2 Panorama se objevil simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Za dílo získali členové skupiny cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to, a umělci nebyli potrestáni.
  • V polovině roku 2010 členové skupiny v Praze vystavili občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem. Akce byla součástí projektu Občan K., kterým umělci chtěli upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Podle policie se tím však dopustili trestného činu, neboť při žádostech o vydání průkazů podvedli úředníky. Obvodní soud pro Prahu 1 v prosinci 2011 rozhodl, že umělci nespáchali trestný čin.
  • V listopadu 2009 jeden ze členů Roman Týc (vlastním jménem David Hons) přidělal na pamětní desku na Kaňkově paláci na Národní třídě v Praze, která připomíná události 17. listopadu 1989, plastiky s hajlujícíma rukama a s pěstmi se vztyčenými prostředníky. Celé dílo nazval Není co slavit. Policie případ vyšetřovala jako možnou propagaci nacismu, ale nakonec v něm neshledala žádné protiprávní jednání.
  • V roce 2003 členové Ztohoven překryli na 800 reklamních vitrín v pražském metru bílými plakáty s velkým černým otazníkem. Cílem ilegální akce bylo "zpochybnit prostor reklamy v principu, i prostor konkrétní reklamy jako takové".
  • V lednu 2003 členové skupiny vytvořili otazník zakrytím poloviny červeného neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla.
  • V roce 2007 Týc vyměnil v Praze skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Za to mu soud uložil peněžitý trest 60.000 korun, který Týc odmítl a nezaplatil ho. V prosinci 2011 ho Obvodní soud pro Prahu 7 poslal na měsíc do vězení, kde byl od února do března 2012.
  • V září 2011 vzbudil Týc rozruch, když vytvořil obrazy z popela, který údajně pařil zesnulým. Vystavil je v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze. Úřad městské části Prahy 1, který jej podezíral ze spáchání přestupku, ale řízení později zastavil.
  • V červnu 2012 rozeslala skupina na mobily poslanců, členů vlády, vybraných pracovníků Kanceláře prezidenta republiky včetně prezidenta Václava Klause a novinářů 585 textových zpráv, které budily dojem, že si je politici poslali navzájem.
  • V listopadu 2012 zveřejnila skupina Ztohoven telefonní čísla některých politiků. Na výstavě Kartografie naděje v pražském centru DOX umístila tabuli, na níž byly kontakty na všechny poslance včetně premiéra Petra Nečase, některých ministrů a prezidenta Václava Klause. Policie případ odložila, protože dospěla k názoru, že nebyl spáchán trestný čin.
  • Členové skupiny v sobotu na Pražském hradě stáhli prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. Video z akce skupina zveřejnila na sociální síti Facebook. Podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka tak zneuctili státní symboly a Hrad a nyní se jedná o nových opatřeních, jak zlepšit ostrahu Hradu. Police oznámila, že v sobotu zadržela a následně propustila tři muže, které podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení.

Tagy: Česko domácí ztohoven český prezident protesty proti Zemanovi

Zdroje: ČTK