Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Zeman chce, aby Česko přestalo uznávat Kosovo jako samostatný stát

Aktualizováno: Zeman chce, aby Česko přestalo uznávat Kosovo jako samostatný stát
Prezident Miloš Zeman během návštěvy Srbska | zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman bude chtít s ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby Česko odvolalo uznání Kosova samostatným státem. Zeman to uvedl na středeční tiskové konferenci se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. 

Zeman už po příletu do Bělehradu Vučičovi řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo. Před odletem též pro televizi Barrandov uvedl, že Kosovo nepovažuje za demokratický stát.

Na středeční tiskové konferenci Zeman prohlásil, že haagský mezinárodní tribunál nedávno vydal zprávu, ve které dle prezidenta vyslovuje podezření z válečných zločinů kosovských politických představitelů. Zeman pak poukázal i na následnou rezignaci kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. 

Zeman na konferenci též uvedl, že dle jeho mínění stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států. 

Zeman pak na otázku, zda by Česko mohlo zrušit uznání Kosova, odpověděl, že to hodlá projednat na nejbližší poradě českých ústavních činitelů. 

"Zeptám se, zda by bylo možné, aby se toto udělalo, protože jsem rád, že pan ministr (obrany Lubomír) Metnar už prohlásil, že je chyba, že bylo uznáno Kosovo," uvedl Zeman, který míní, že Metnar bude na jeho straně. 

"Kdo bude na straně druhé, to se za ten měsíc uvidí," dodal prezident.

Místopředseda vlády nedorazí 

Kosovo v reakci na Zemanova slova odvolalo účast na čtvrtečním pražském summitu premiérů visegrádské čtyřky (Česka, Polska, Slovenska a Maďarska) a zemí západního Balkánu. 

Vedle premiérů zemí V4 a Srbska, Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie a Bosny a Hercegoviny měl dorazit i místopředseda kosovské vlády. Zemi bude dle informací ČTK reprezentovat zástupce kosovského velvyslanectví v Praze, z kosovského kabinetu nedorazí nikdo. 

Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 však s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost. Srbsko jej ale stále považuje za své území. Většina členských států OSN, včetně Česka, samostatnost Kosova uznala. Neuznává ji Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina či Řecko.

Není to věc Hradu, míní Hamáček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že změna není v zájmu bezpečnosti ani čitelnosti zahraniční politiky. S prezidentem však téma probere.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) reagoval prohlášením, že za zahraniční politiku nezodpovídá Hrad, ale je v kompetenci vlády. Podotkl také, že Zemanovo stanovisko je dlouhodobě známé. 

Poslanec za Piráty Jan Lipavský se vyjádřil ostřeji. 

Lidovci se dle šéfa sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) debatě na odvolání uznání Kosova nebrání. Benešík podotkl, že v době, kdy vláda uznala Kosovo, byli lidovci proti. 

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že jako člen vlády, která Kosovo uznala, sice hlasoval proti, ale rozhodnutí respektuje a chce čitelnou a konzistentní mezinárodní politiku. Též si "rýpl" do Zemana slovy: "Pana prezidenta bychom měli přestat pouštět ven. Co cesta, to ostuda." 

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) připustil, že odvolání uznání samostatnosti státu je možné, ovšem na situaci v Kosovu by to dle jeho názoru nemělo pozitivní vliv. 

Také předseda komunistů Vojtěch Filip uvedl, že je tento krok proveditelný, neboť ratifikační proces nebyl dokončen. Šéf SPD Tomio Okamura prohlásil, že jeho hnutí odmítá uznat suverenitu Kosova.

České ministerstvo zahraničí v minulosti uvedlo, že odvolání uznání samostatnosti státu je v mezinárodním právu nestandardním a výjimečným krokem. A v případě Kosova k tomu dle loňského vyjádření resortu není důvod. 

Zdroje: