Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Zelenského Sluha lidu získal v ukrajinském parlamentu většinu

Aktualizováno: Zelenského Sluha lidu získal v ukrajinském parlamentu většinu
Prezident Volodymyr Zelenskyj během ukrajinských parlamentních voleb | zdroj: Profimedia

Ukrajinské předčasné parlamentní volby vyhrála strana nového prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha lidu. V Nejvyšší radě má většinu. 

Po sečtení 93 procent hlasů v poměrné části a všech hlasů ve 199 jednomandátových okruzích má Sluha lidu šanci na 253 křesel ze 450 křesel. Poprvé za téměř čtvrtstoletí ovládne sněmovnu jedna politická strana. Někteří komentátoři upozorňují, že bude moc soustředěna v rukou prezidenta Volodmyra Zelenského.

Druhá je proruská Opoziční platforma se 44 mandáty. Vlast někdejší premiérky Julije Tymošenkové získala 25 křesel,  Evropská solidarita, jíž šéfuje exprezident Petro Porošenko by měla získat 24 křesel a strana Hlas rockového hudebníka Svjatoslava Vakarčuka 20 mandátů. 

Pak bude zřejmě zhruba 48 nezávislých poslanců a deset jich bude zastupovat další strany, které se nedostaly do parlamentu - jedná se o lidi úspěšné v jednomandátových obvodech. Účast v nedělních volbách byla dle volební komise necelých 50 procent. 

Strana Sluha lidu získala značnou převahu jak v obvodech, kde se volilo podle stranických seznamů, tak tam kde se hlasovalo většinovým systémem. Stranická kandidátka byla nejúspěšnějších ve všech ukrajinských oblastech vyjma tří - v Doněcké a Luhanské oblasti vede Opoziční platforma, ve Lvovské oblasti zvítězila Vakarčukova strana. 

Na Ukrajině se hlasuje smíšeným systémem. Polovina z 450 poslanců jednokomorové Nejvyšší rady je volena poměrně, strany musí překonat pětiprocentní hranici. Druhá polovina je volena většinově. Křesla obsazená většinově často získávají nestraníci. Dalším specifikem ukrajinských voleb je to, že vzhledem k ruské okupaci Krymu a tomu, že část Donbasu ovládají separatističtí a ruští bojovníci, se zhruba 12 procent voličů voleb nezúčastnilo. V parlamentu tak zůstává 26 prázdných křesel. 

Kdo by mohl být premiérem?

Prezident Zelenskyj poděkoval voličům za důvěru. V projevu řekl, že prioritou jeho strany je ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, návrat ukrajinských zajatců a také boj s korupcí. Uvedl také, že mezi prvními návrhy zákonů bude nově vzniklému parlamentu předložen zákon o zbavení poslanecké imunity, aby byla "zrušena nedotknutelnost". 

Co se pozice premiéra týče, chce prezident člověka nespojeného s minulým režimem, který bude zvládat problémy ukrajinské ekonomiky. Za jednoho z favoritů je považován Vladyslav Raškovan, ukrajinský zástupce v Mezinárodním měnovém fondu.

Podle listu Ukrajinska pravda má ambice být premiérem i Vakarčuk. Mezi další možné kandidáty patří podle agentury Unian manažeři státní energetické společnosti Naftogaz Andrij Kobolev a Jurij Vitrenko. 

Zelenskyj v neděli také oznámil, že chce zahájit koaliční jednání s Vakarčukovou stranou. Z Hlasu se však ozývá, že chtějí jednat s Porošenkem a Tymošenkovou. 

Porošenko v komentáři k odhadům uvedl, že udělá vše pro to, aby proruskou Opoziční platformu ve sněmovně "nepustil k reálné politice". Šéf Opoziční platformy Viktor Medvečuk má kontakty v Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin, který je i kmotrem Medvečukovy dcery, ho pár dní před volbami přijal ve své pracovně. Medvečuk není s výsledkem voleb moc spokojen. 

Porošenko také uvedl, že jako svého spojence v parlamentu vidí Hlas. 

Zdroje: