Zasedá nová Sněmovna. Strany bojují o posty ve vedení

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Poprvé od říjnových voleb se sešli nově zvolení poslanci. Zhruba po měsíci zahájili svoji činnost státní hymnou a následně složili poslanecký slib. Schůzi vede bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD, který bude dolní komoru řídit až do zvolení svého nástupce. Právě hlasování o novém složení vedení Sněmovny doprovází bouřlivá debata.

Poslanci se naposledy sešli  před měsícem při mimořádné schůzi o těžbě lithia

Poslanci se naposledy sešli před měsícem při mimořádné schůzi o těžbě lithia,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Z 200 poslanců se z dnešního jednacího dne omluvil pouze Jiří Dolejš (KSČM), který se účastnil sjezdu brazilské komunistické strany. Vrátit by se měl v noci na úterý, slib bude skládat později.

Ústavou předepsaný poslanecký slib naopak složila bez výhrad středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) i liberecký hejtman Martin Půta (za STAN). Oba se přitom chtějí mandátu vzdát. Plnohodnotným poslancem se stal Martin Kupka, jenž se do Sněmovny dostal na úkor Petra Bendla (oba ODS) až na základě nedělního verdiktu Nejvyššího správního soudu po přepočítání přednostních hlasů. Slib složil také Jiří Hlavatý (ANO), který zvolením do Sněmovny přišel o senátorský mandát. O křeslo v horní komoře se chce opět ucházet v lednových doplňovacích volbách na Trutnovsku, které v podstatě způsobil.

Na ustavující schůzi Sněmovny se přišly podívat desítky středoškoláků. Kvůli značnému počtu nestihli odbavení přes bezpečnostní rám a tím zahájení schůze. Před sídlem Sněmovny stál osamocený demonstrant, který podle nápisu na kartonu pověšeném kolem krku vyzýval poslankyně a poslance, aby zasáhli proti blíže neupřesněné zvůli policie a státních zástupců.

Sociální demokraté proti Babišovi

ČSSD oznámila, že nepodpoří na místopředsedu Sněmovny předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru ani žádného jiného zástupce tohoto uskupení. Sociální demokraté považují SPD za extremistické hnutí, jehož názory jsou v rozporu s českou ústavou. Novinářům to dnes po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl jeho předseda Jan Chvojka. Neupřesnil, zda ČSSD podpoří na předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

"My jsme se jednomyslně usnesli na tom, že nebudeme v žádném případě podporovat jakéhokoliv nominanta SPD, protože jejich názory jsou podle našeho názoru extremistické a v rozporu s demokratickými hodnotami," řekl Chvojka. "Nejenom Tomio Okamura, jakýkoli zástupce SPD nebude mít naši podporu," doplnil. Podle Chvojky by bylo logické i to, kdyby SPD neřídila bezpečnostní výbor. Hnutí do jeho čela navrhuje svého poslance Radka Kotena.

Šéf poslanců ČSSD také zopakoval, že sociální demokraté se nebudou podílet na vládě vedené předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, a to ani v případě, že Babiš by napoprvé důvěru nezískal a musel kabinet sestavovat podruhé. "Pokud jsme říkali před volbami, že nemůžeme jít do vlády s někým, kdo je trestně stíhán, ať už chce být v pozici ministra, nebo dokonce předsedy vlády, tak tuto pozici musíme držet i po volbách. Bez ohledu na to, jestli je to člověk z ANO nebo z jakékoli jiné strany, tak my s ním nemůžeme sedět v jedné vládě," řekl Chvojka. Babiš byl obviněn z podvodu kvůli financování farmy Čapí hnízdo, po jeho novém zvolení do Sněmovny bylo trestní řízení přerušeno. Policie bude muset nyní o jeho vydání k trestnímu stíhání Sněmovnu znovu požádat.

Gazdík má šanci na výbor

Piráti podpoří do čela mandátového a imunitního výboru Sněmovny Petra Gazdíka (STAN). Po jednání poslaneckého klubu to dnes řekl předseda strany Ivan Bartoš. Zároveň uvedl, že při hlasování o kandidátech na místopředsedu Sněmovny z KSČM a SPD bude rozhodnutí na jednotlivých poslancích Pirátů. Podpora pro zástupce těchto dvou stran je podle něj mezi pirátskými poslanci "vlažná". Už dříve Piráti oznámili, že jako předsedu Sněmovny podpoří Radka Vondráčka (ANO).

Hnutí STAN navrhlo Gazdíka do čela mandátového a imunitního výboru minulý týden. Piráti už předtím vyzývali k tomu, aby vedení tohoto výboru připadlo některé z opozičních stran. "My jsme dnes o poslaneckém klubu pana Gazdíka kontaktovali, setkali jsme se s ním. Jeho nominace bude vznesena a my jsme odhlasovali podporu panu Gazdíkovi," řekl Bartoš.

Kromě Gazdíka se o funkci ve vedení výboru bude ucházet i kandidát KSČM Stanislav Grospič, kterému vyslovila podporu i SPD.

Tagy: ČSSD Česko domácí Česká pirátská strana hnutí Ano česká politika Poslanecká sněmovna ČR Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK