Ustrašení Češi: Uprchlíci děsí dvě třetiny lidí, islám ještě víc

- Aktuality autor: art

Pokud výsledky nejnovější ankety STEM skutečně odpovídají reálnému stavu, pak se Česko ponořilo do davové psychózy z uprchlíků a šíření islámu. Z utečenců má strach podle průzkumu dvě třetiny populace, z šíření islámu dokonce až 80 procent. Lidé se ale v anketě vyjadřovali spíše ke svým obavám z terorismu, jak přiznávají sami její tvůrci. 

Podle průzkumu to vypadá, že Českem zmítá panika

Podle průzkumu to vypadá, že Českem zmítá panika,zdroj: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

"Strach z uprchlíků je pro mnoho lidí zástupným vyjádřením strachu z terorismu, mezinárodního organizovaného zločinu a islámského fundamentalismu," uvedl STEM.

Podle agentury má velmi intenzivní strach z islámu i z uprchlíků 30 procent občanů, další zhruba třetina pociťuje značné obavy, nejde však vysloveně o strach. Téměř pětina lidí se bojí rozšíření islámu, nespojuje ho však jednoznačně s uprchlickou vlnou. Ani uprchlíků, ani rozšíření islámu v ČR se neobává zhruba pětina lidí.

"Data nasvědčují tomu, že cílená komunikační kampaň usilující o objasnění uprchlického problému by měla začít u propojení islámského fundamentalismu s terorismem a organizovaným zločinem," míní autoři.

Podle nich je uprchlická krize nástrojem soupeření na domácí politické scéně. Zatímco strach z islámu je univerzální a jde napříč politickými tábory, strach z uprchlíků se soustřeďuje do široce pojatého levého středu, kam se zařazuje nejpočetnější masa potenciálních voličů. "Ta není příliš postojově a názorově vyhraněná a může být snadněji ovlivněna," uvedl STEM.

Větší strach z uprchlíků i z rozšíření islámu mají starší lidé a lidé s nižším vzděláním.

Průzkumu se od 18. do 28. září zúčastnilo 925 lidí respondentů starších 18 let.

Tagy: Česko domácí uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK