Turistům se otevře i ta nejcennější příroda, schválila vláda

- Aktuality autor: roj

Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která významně upravuje pravidla pro všechny čtyři národní parky - v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Příroda by se díky nim více otevřela turistům, kteří by se nově dostali i na místa dosud zapovězená.

Turisté se dostanou i do těch nejcennějších částí přírody

Turisté se dostanou i do těch nejcennějších částí přírody,zdroj: ThinkStock

Novela by sice mohla ukončit spory o budoucnost šumavského národního parku mezi místními obcemi, ministerstvem i ekologickými aktivisty, už nyní ale svaz šumavských obcí a ekologové požadují změny. Některé obce a kraje daly najevo, že se jim návrh nelíbí. Rozpory z připomínkového řízení stále trvají u dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského. Chtějí pro parky samostatné zákony, zejména kvůli Šumavě, nebo zachování současného režimu. 

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce novela revolučním způsobem otevírá dosud uzavřené takzvané první zóny, v nichž se chrání nejcennější příroda. Ta byla nepřístupná s výjimkou značených cest. Nová klidová území budou podle Brabce ve většině případů menší než stávající první zóny. Omezení vstupu se bude vztahovat jen na určitou část roku, například když na jaře budou hnízdit a vyvádět mláďata některé druhy ptáků. 

"Zbytek stávajících území prvních zón by měl být přístupný šetrnému turismu i mimo značené stezky," řekl ministr. Podle novely mají vzniknout místo tří zón ochrany přírody čtyři. Měnit se budou nejdříve po 15 letech, což je zásadní novinka. 

Zjednoduší se také podle ministra různá omezení a návštěvní řády, takže turisté budou vědět pro všechny národní parky, které zákazy a omezení existují. Jde například o zrušení nesmyslného zákazu rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezd i mimo silnice. 

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se koalice na návrhu shodla, pokládá zákon za systémové řešení. Brabec očekává ve Sněmovně diskuze napříč politickými stranami. Je připraven na vyjednávání v poslaneckých klubech a ve výborech. "Věřím, že po 20 letech dospějeme k nějakému návrhu, který bude konsenzuální pro všechny," řekl Brabec. 

Svaz obcí Národní park Šumava se ale obává, že se novelou sníží postavení a vliv obcí, které se nacházejí na území národních parků. Brabec dnes ujistil, že bude role obcí naopak posílena. "V klíčových rozhodnutích, které obce zajímají, tedy rozdělení do zón včetně bezzásahovosti a stanovení klidových území, tam obce budou hrát neopominutelnou úlohu a nikdo je nemůže přeskočit," tvrdí. 

Ekologové z Hnutí Duha sice novelu vítají, norma podle nich jasně říká, že posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů na převažující rozloze území. Zároveň poukazují na problematická ustanovení v ochraně lesů a divočiny. MŽP předpokládá, že se debaty o zákoně povedou v Parlamentu, kam se norma dostane zřejmě před prázdninami. 

Tagy: Česko domácí Krkonoše ochrana přírody Národní park Šumava národní park zvířata a příroda

Zdroje: ČTK