Začíná boj o odkaz Věcí veřejných. Dědici mohou být Okamura i Babiš
Necelý rok a čtvrt před řádnými parlamentními volbami je ta pravá chvíle přijít s novou protestní stranou či hnutím a pokusit se zopakovat tehdy nečekaný úspěch Věcí veřejných. Podle oslovených politologů se rozpoutá boj o desetinu voličů mezi nově se formujícím hnutím senátora Tomia Okamury a hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. O famózním úspěchu italského komika Beppe Grilla si však mohou nechat jen zdát.
Nedávné setkání senátora Tomia Okamury, ekonoma Pavla Kohouta a exposlance ODS Radima Fialy s občany ve Slovanském domě v Olomouci by se dalo považovat za symbolické mávnutí startéra k zahájení kampaně před řádnými parlamentními volbami v příštím roce. „Domnívám se, že tahle aktivita zapadá do něčeho, co se teď děje na české politické scéně, a to je boj o odkaz Věcí veřejných. Možná ani tak ne ve smyslu obsahovém, ale v první řadě o jedenáct procent voličů, kteří dali minule hlas Věcem veřejným,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog z vysoké školy CEVRO Institut.
Nyní se bojuje o to, kdo bude protestní či antikorupční alternativou etablovaných stran. „Na scéně teď vidím dva hráče. Jedním je to, čemu můžeme pracovně říkat Úsvit. To je formace kolem Tomia Okamury a dalších pánů, na druhé straně je pak pan Babiš. Označení Úsvit používám proto, že to je název knihy pana Kohouta, ekonoma a také poradce pana Bárty. Ta má představovat základ pohledu na to, jak by měl fungovat stát, až zvítězí Tomio Okamura a spol.," konstatuje Petr Sokol. Nově se tvořící uskupení má totiž v úmyslu jednak sjednotit protivládní iniciativy, jednak vytvořit hnutí s cílem nastolit přímou demokracii a zavést prezidentský systém.
Okamura připomíná Paroubka vystupováním podle průzkumů veřejného mínění
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,110 | 25,190 |
USD | 24,020 | 24,140 |