Zachrání zemi 'roztrženou' občanskou válkou divadlo?

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Už čtyři roky jejich zemi ničí občanská válka. Zatímco polovina z nich žije v bezpečí u maďarských hranic, druhá musí den co den čelit ostřelování na frontové linii. Dvacítka dospívajících ukrajinských dramatiků z různých končin země, kteří by jinak neměli šanci spolupracovat, se sešla v Kyjevě a vytvořila unikátní divadelní představení.

Projekt Class Act spojil na jevišti dospívající z východní a západní části Ukrajiny

Projekt Class Act spojil na jevišti dospívající z východní a západní části Ukrajiny,zdroj: Profimedia.cz

Chlapec uteče z města zpustošeného válkou, mladého gaye zavrhnou rodiče: kvůli těmto bolestným problémům se divadelní dílna v Kyjevě snaží sblížit mladé lidi z různých končin země zničené válkou. Projekt Class Act spojil dvacítku dospívajících ve věku 14 až 16 let ze západní a východní Ukrajiny. Tedy ze dvou kulturně velmi odlišných oblastí, které si občas obrovsky nerozumějí, zatímco ve velkém regionu na východě Ukrajiny, Donbasu, již čtyři roky zuří ozbrojený konflikt.

Po jeden týden účastníci pracovali ve skupinách, aby napsali deset krátkých scén, představených tento měsíc profesionálními režiséry a herci v jednom kyjevském divadle.

"Syn uprchl ze země, jeho matka zůstala v Avdijivce, kde se válčí," popsal agentuře AFP patnáctiletý Filip Kazlauskas svou rockovou operu "Romeo z Avdijivky", pojmenovanou po jeho rodném městě. "Chtěl jsem, aby diváci byli tak smutní, že se rozpláčou," říká štíhlý chlapec, jehož dílo provázely ovace ve stoje.

Vzdělávací projekt Class Act před téměř 30 lety původně vznikl ve Skotsku, aby posílil vazby mezi dospívajícími v Edinburghu. Od té doby se dostal do několika zemí, než před dvěma lety dorazil na Ukrajinu, sužovanou konfliktem s více než 10 tisíci oběťmi. Ačkoliv boje, které vrcholily začátkem roku 2015, už jsou mírnější, násilí dosud pravidelně propuká. Západ a Kyjev obviňují Rusko z podpory proruských separatistů, což Moskva odmítá.

"Uvědomí si, že mají hodně společného"

V letošním roce dorazila polovina mladých z Avdijivky, města s asi 20 tisíci obyvateli, které leží na frontové linii v oblasti kontrolované Kyjevem. Jde o jedno válkou nejvíce zasažených míst, kde jsou přestřelky a ostřelování téměř na denním pořádku. Ostatní dospívající pocházejí z Čopu, městečka s asi 10 tisícu obyvateli, které se nachází na západě Ukrajiny na hranicích s Maďarskem a Slovenskem.

Organizátoři doufají v terapeutický a socializující účinek spolupráce, a také v posílení dialogu mezi regiony.

"Když se sejdou mladí dramatici z různých částí země, navážou dialog a přátelství a uvědomí si, že mají hodně společného," říká jedna z manažerek projektu Natalja Vorojbytová.

Na Ukrajině přetrvávají kulturní rozdíly mezi nadšeně nacionalistickým západem země a ruskojazyčným a tradičně na Rusko orientovaným východem. "Bylo velmi snadné spolupracovat, přestože zpočátku jsme měli trochu problémy porozumět si," říká s nadšením patnáctiletý Valentin Jelizarjev z Čopu, který s dvěma kamarády napsal hru o gangu šikanujícího mladého fotbalistu černé pleti.

Podpora vězněnému režisérovi

Herec Olexij Vertynskyj si ve hře zahrál a tvrdí, že taková zkušenost mu dovoluje doufat, že na Ukrajině může vyrůst nová generace intelektuálů.

Projekt uvítal a dospívajícím autorům popřál štěstí ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov, vězněný v Rusku. Odsouzen byl za terorismus v procesu, který organizace Amnesty International kritizovala jako stalinistický. Sencov, který v květnu zahájil hladovku za osvobození všech ukrajinských politických vězňů z Ruska, se může spolehnout na podporu mladých dramatiků; všichni na scénu vyrukovali s plakáty za osvobození režiséra.

"Pro mě to byl šok. Loni jsme měli více komediálních témat, letos to ale bylo velmi vážné a hluboké, dokonce i děsivé," uvedl jeden z ředitelů projektu Pavlo Arié, kterému se první den zdálo, že dospívající z Avdijivky mají "dospělejší" tváře než jejich vrstevníci z Čopu. "Druhého dne se tento rozdíl smazal. Všichni se stali krásnými dětmi," dodal.

Tagy: Ukrajina krize na Ukrajině umění a kultura film a divadlo

Zdroje: ČTK,AFP