Za krach jednání v Minsku může podle povstalců Kyjev

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 2. 2015 15:26) - Aktuality autor: roj

Proruští separatisté vydali prohlášení, podle kterého za neúspěch víkendového jednání v Minsku může ukrajinská strana, která nechce povstalcům přiznat území dobytá od loňské minské dohody. Zároveň oznámili, že sestřelili ukrajinský průzkumný letoun nad Debalcevem a další letadlo Su-25 na obcí Irmino, která leží západně od Luhansku.

Představitelé povstalců Alexandr Zacharčenko (vpravo) a Igor Plotnickij tvrdí, že za krachem jednání v Minsku stojí neochota Ukrajiny

Představitelé povstalců Alexandr Zacharčenko (vpravo) a Igor Plotnickij tvrdí, že za krachem jednání v Minsku stojí neochota Ukrajiny,zdroj: Profimedia.cz

Představitelé "lidových republik" Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij uvedli, že jsou ochotni ukončit ofenzívu a žádají, aby s nimi Kyjev začal jednat. "Nestojíme o prolévání krve. Jsme připraveni se zastavit, ale pouze tam, kde se nyní nacházíme. Nezpronevěříme se památce bojovníků, kteří v lednu zahynuli. Žádáme, aby Kyjev zasedl za jednací stůl," uvádí se v prohlášení.

Zároveň vyzvali světové společenství a evropské instituce, aby nedopustily další eskalaci.

Podle ukrajinského armádního analytika Dmytra Tymčuka na územích ovládaných povstalci kolabuje zdravotnictví. Uvedl, že místní lékaři nemají dostatek léků a zdravotnického materiálu a zároveň jsou nemocnice přeplněny. Nejhůř jsou na tom údajně Doněck, Krasnyj Luš, Antracyt a Snižne.

Luhansk mobilizovat nebude

Vůdce doněckých povstalců Zacharčenko v pondělí vyhlásil mobilizaci jak pro "své" území, tak pro Luhansk, chce dosáhnout početního stavu minimálně 100 tisíc mužů ve zbrani. Plotnickij ale mobilizaci na luhanském území odmítl podepsat. "Něco takového je sice možné, ale nejsem přesvědčen, že si to situace vyžádá. Máme silnou a uspořádanou armádu," řekl luhanský politik.

Tagy: Ukrajina východní Ukrajina summit v Minsku boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK