Minská jednání ztroskotala. Moskva ale varuje před rychlými závěry

- Aktuality autor: art

Jednání kontaktní skupiny v běloruském Minsku o řešení ukrajinské krize opět ztroskotala, zástupci Kyjeva a rebelové se na ničem nedohodli. Kreml nicméně varuje před "unáhlenými" závěry, podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova se výsledek rozhovorů teprve musí vyhodnotit.  

Zástupci samozvaných republik obvinili Kyjev, že se odmítá dohodnout na vedení frontové linie

Zástupci samozvaných republik obvinili Kyjev, že se odmítá dohodnout na vedení frontové linie,zdroj: Profimedia.cz

"Na hodnocení je příliš brzy," konstatoval podle agentury Interfax mluvčí Dmitrij Peskov. "Musíme počkat, abychom mohli výsledek jednání vyhodnotit," dodal.

V každém případě je ale jasné, že zástupci znesvářených stran odjeli z běloruské metropole, aniž by podepsali jakýkoli dokument. Na příměří se nedohodli.

Ukrajinský exprezident Leonid Kučma, kterého do Minsku vyslal Kyjev jako svého zástupce, obvinil povstalce z toho, že dávají ultimáta a odmítají o příměří vůbec mluvit. Představitelé povstalců z Luhansku Vladislav Dějněgo zase prohlásil, že situace nikam neposunula, protože ukrajinská armáda nemá své jednotky bojující na východě země vůbec pod kontrolou.

Jeho slova potvrdil i vyjednávač z doněcké samozvané republiky Denis Pušilin. Podle něj se spory vedou hlavně kvůli vedení frontové linie. Kyjev požaduje, aby se dodržovalo vyznačení dohodnuté v rámci úplně prvního příměří v září. Jenže povstalcům se mezitím podařilo z řady míst vytlačit armádu, takže chtějí, aby se to řídilo aktuální situací. "Fakticky dosažené pozice jsou objektivnější," dodal Pušilin.

Povstalci podmiňují podepsání nového příměří a stažení bojové techniky z frontové linie tím, že ukrajinský prezident Petro Porošenko rozkáže jednotkám zastavit palbu. Teprve pak by zástupci jednotlivých lidových republik podepsali memorandum o příměří. 

Tagy: Ukrajina krize na Ukrajině východní Ukrajina boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK