Ukrajinská armáda hlásí další ztráty, v Minsku se sešla kontaktní skupina

- Aktuality autor: art

Ukrajinská armáda hlásí dalších 15 padlých vojáků a 30 zraněných za posledních 24 hodin. Na východě Ukrajiny pokračují tvrdé boje. V běloruské metropoli Minsku se mezitím sešla kontaktní skupina, která se znovu pokusí najít cestu ven. Pokud se zástupci Kyjeva a povstalců na ničem nedohodnou, situace na Donbase by se mohla ještě zhoršit. 

Na východě Ukrajiny dál umírají místní obyvatelé, vojáci i povstalci. Jen Doněck napočítal za sobotu 14 mrtvých civilistů

Na východě Ukrajiny dál umírají místní obyvatelé, vojáci i povstalci. Jen Doněck napočítal za sobotu 14 mrtvých civilistů,zdroj: Profimedia.cz

Vojáci a rebelové už několik dní svádí bitvu o město Debalceve, které leží severovýchodně Doněcka. A vítězí zatím zřejmě povstalci. Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak v sobotu připustil, že město "částečně" ovládají nepřátelské síly. Povstalci zase hlásí, že se jim v Debalcevu podařilo obklíčit vládní jednotky o počtu osmi tisíc mužů.

Další na řadě by mohl být Mariupol. Přístavní město ležící na břehu Azovského moře spojuje s černomořským letoviskem Jalta na Krymu, který loni anektovalo Rusko, pouhých 12 hodin jízdy autobusem. Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko potvrdil, že se Kyjev obává útoku povstalců na Mariupol.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci vkládá naděje do sobotního kola jednání v Minsku. Pokud by se však měl opakovat dosavadní scénář, tak i v případě, že se obě strany dohodnou na příměří a následně ho vyhlásí, není to vůbec zárukou, že boje reálně utichnou.

Vyjednávání se každopádně účastní mimo jiné nepříliš populární ukrajinský exprezident Leonid Kučma, zástupci samozvaných republik z Doněcka a Luhanska, představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov.

Válka na východě Ukrajiny si za necelý rok vyžádala přes pět tisíc životů. 

Tagy: Ukrajina proruští radikálové ukrajinská krize východní Ukrajina ukrajinská armáda boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK