Za konflikt mohl Babák, uvedl svědek v kauze vyražených zubů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Konflikt v pražském baru, při němž tehdejší poslanec Věcí veřejných Michal Babák přišel o přední zuby, prý vyprovokoval sám Babák svou arogancí a vulgaritami. Jaroslava Hášu, který kvůli pranici čelí obvinění z ublížení na zdraví, údajně politik napadl jako první, a to zezadu do hlavy. U Obvodního soudu pro Prahu 1 to dnes uvedl očitý svědek. Babák zpochybnil jeho věrohodnost a trvá na tom, že za útokem stál Háša.

Michal Babák

Michal Babák,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Žasl jsem nad tím, že tento člověk se svým arogantním, hulvátským chováním může reprezentovat Českou republiku. Chodil po baru jako mistr světa, na všechny byl vulgární. Nikdo se s ním nechtěl kamarádit, řada lidí mu řekla, ať odejde," popsal David Gröger situaci v podniku Blue Light, kde k potyčce došlo krátce po půlnoci 31. srpna 2011.

Gröger na místě popíjel celý večer. Konflikt prý vznikl, když zpoza barového pultu, kde platil, podával svým známým pití. Babák si chtěl jednu ze sklenic vzít, a před barem proto vznikla strkanice. Politik údajně šťouchl vedle stojícího Hášu, kterého Gröger neznal, zezadu do hlavy a doprovodil to nadávkou. "Pan Háša se okamžitě bránil. Byla tam hlava na hlavě, spadli spolu na zem. Já jsem přesvědčen, že mezi stůl a židli," prohlásil svědek.

Háša, který dnes k soudu nedorazil, se hájí tím, že Babák si zuby vyrazil sám při pádu na zem, například o stůl. Svědek ale připustil, že přes vysoký barový pult samotný pád rváčů neviděl - všiml si jich, až když se sbírali ze země. Babák byl prý v šoku z toho, že přišel o zuby. Gröger po politikově svolení pořídil z mobilního telefonu fotografii jeho pochroumaného chrupu, která se další den objevila v médiích.

"Všichni jsme si, myslím, mohli všimnout, že svědek má problémy s drogami. Není věrohodný," řekl dnes při odchodu ze soudní síně novinářům Babák. Uvedl, že jeho zranění bylo velice bolestivé a dodnes musí kvůli implantátům chodit k zubaři. Prvního půl roku po úrazu prý se zubními náhradami nemohl pořádně jíst. "I profesně jsem s tím měl problém," podotkl bývalý poslanec. Zdůraznil, že Háša je boxer a věděl, jak udeřit. Muž ho údajně osočoval už několik měsíců předtím.

U soudu dnes jako znalec vypovídal také chirurg Karel Kudrna, kterého o vypracování posudku požádal Hášův obhájce. Lékař na rozdíl od znalce povolaného státní zástupkyní uvedl, že vyražení zubů mohl způsobit nejen úder pěstí, ale i pád. Přiznal však, že Babáka osobně nevyšetřoval a zranění posuzoval pouze z fotografií ve spise. Předsedkyně soudního senátu Olga Kalašová řekla, že vzhledem k rozporům v názorech znalců soud pravděpodobně požádá o vypracování revizního ústavního posudku. Tím se rozhodnutí v kauze zdrží.

Na projednání pranice trvá Nejvyšší soud, podle nějž je vyražení dvou řezáků "zraněním viditelným a hyzdícím". Za způsobení těžké újmy na zdraví Hášovi hrozí dva až osm let vězení.

Tagy: zuby Věci veřejné alkoholismus

Zdroje: ČTK