Za Hanču a Tonču jsme zaplatili 150 milionů, potvrdil Zeman

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 2. 2016 21:01) - Aktuality autor: roj

Česko za dvě Češky unesené v Pákistánu skutečně zaplatilo výkupné, potvrdil prezident Miloš Zeman s tím, že rozhodování bylo obrovské dilema. Podle něj šlo o zhruba 150 milionů korun, a to podle tehdejšího kurzu pro přepočet. 

Zeman potvrdil výkupné za dvojici Češek během své návštěvy Plzeňska

Zeman potvrdil výkupné za dvojici Češek během své návštěvy Plzeňska,zdroj: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

"Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," řekl Zeman na dotaz studentky, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.

Podle Zemana je zaplacení obrovské dilema. "Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal," uvedl Zeman.

Že Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun), napsal týdeník Respekt. Odvolával se na informace z Bezpečnostní rady státu, které mu poskytl jeden z ministrů.

Zveřejnění částky vyvolalo silnou kritiku tajných služeb a vedení státu. Podobné informace totiž obvykle nebývají zveřejňovány.

Je to nehorázné, kritizují politici Zemana

Kritiku si proto obratem vysloužil i Zeman. "Můžu obecně říct, že je opravdu velmi nestandardní a nešťastné, aby se cokoliv takového komentovalo," uvedl lidovecký šéf Pavel Bělobrádek.

Jeho slova patřila mezi nejmírnější. První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek má dokonce za to, že postup Zemana je na odstoupení. "Prezident Zeman je nakonec tím, kdo zveřejňuje tajné informace. Naše vlastní hlava státu tak ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu," uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Zemanova slova v národní bezpečnosti ničemu nepomohou. Předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že nejvyšší představitel státu přiznáním o výkupném může povzbudit k únosům českých občanů. "To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné," řekl Fiala 

Úniky prošetří Národní bezpečnostní úřad

Úniky z Bezpečnostní rady státu se v pátek bude zabývat Sněmovna. Na mimořádné schůzi by měl premiér Bohuslav Sobotka poslance informovat o "bezprecedentním úniku informací z Bezpečnostní rady státu", uvádí návrh programu.

Sobotka uvedl, že vláda dostojí své odpovědnosti a udělá vše pro to, aby zajistila bezpečnost občanů. Uvedl rovněž, že Úřad vlády podal podněty Národnímu bezpečnostnímu úřadu a státnímu zastupitelství, aby údajné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu prověřily.

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Na veřejnost se totiž v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu.

Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Tagy: Česko domácí Libanon prezident Miloš Zeman unesené Češky Češi v zahraničí

Zdroje: ČTK