Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Výpravy do slavného kaňonu i míst, která spolkla voda

Výpravy do slavného kaňonu i míst, která spolkla voda
Přízračný půvab utopených cest. Zelené jezero se v jistý čas rapidně zvětší - a spolkne park | zdroj: Profimedia

Některá místa suchou nohou nikdy nenavštívíte, jiné voda zaplaví jen na pár měsíců v roce. To druhé je případ fascinujícího Zeleného jezera v rakouském Štýrsku. 

Jezero obklopené pohořím Hochschwab ke svému názvu přišlo díky smaragdově zelené vodě, která je čistá a tuze chladná. 

Zatímco v zimních měsících je jezero mělké a obklopené parkem, příchod jara vše dramaticky změní. Díky tání sněhu v horách se jezero zvětší a zaplaví okolí. V zimě je jeho hloubka pouhé dva metry, v květnu a červnu pak až 12 metrů! A právě na jaře je prý okolí jezera nejkrásnější i pro běžné turisty. 

Potápěčům se pak v tomto období otevíral přízračný svět, v němž proplouvali nad loukami, kolem zatopených stromů, vyznačených stezek, cedulí i laviček. Popularita jezera si nicméně vybrala svou daň - kvůli návalu turistů jsou zde už několik let zakázány vodní sporty, neboť hrozilo, že zanechají nevratné stopy. 

Výjimečný kaňon i podvodní jeskyně

Svou čistotou je pověstná i voda v kaňonu Silfra v islandském národním parku Thingvellir. Potápění zde navíc skýtá výjimečný zážitek - pokud se do kaňonu ponoříte, máte na jedné straně euroasijskou a na druhé severoamerickou tektonickou desku.

Není divu, že Silfra trůní mezi desítkou nejpopulárnějších lokalit pro potápěče, není však pro každého. I přes vynikající viditelnost se doporučuje jen těm opravdu zkušeným. 

Punc výjimečnosti má i Ordinská jeskyně na Uralu. Je nejdelší podvodní jeskyní v Rusku. Jeskynní systém má celkově 5,1 kilometru a téměř pět kilometrů je pod vodou. Viditelnost ve vodě je skoro 50 metrů, což ji činí ideální lokalitou pro potápěče-fotografy. 

A že je na co koukat! 

Zdroje:
Profimedia