Vrbětice 2014: Po výbuchu

O podezření na zapojení ruské tajné služby GRU do výbuchů informoval premiér Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem v sobotu večer. Za výbuchem mají být dva ruští agenti.
Česká republika v reakci rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb.
Dýmový „hřib“ byl vidět z radnice města Valašské Klobouky
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
V areálu explodovalo několik desítek tun munice
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
Oba agenti ruské vojenské tajné služby GRU jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Některá média uvedla, že cílem útoku byla munice, která měla být dodána na Ukrajinu nebo do Sýrie.
Odvoz munice Odvoz zbylé munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku
| zdroj:
Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia
Obrněné vozidlo hasičů v areálu skladu ve Vrběticích
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
Vicepremiér potvrdil, že ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepigov se o sklad munice a zbraní ve Vrběticích zajímali. Reagoval tak na informace, že oba muži údajně sklad navštívili den před prvním výbuchem 16. října, který byl ale podle ministra neplánovaný a stál životy dva zaměstnance areálu.
Policie monitorovala místo výbuchu bývalého muničního skladu
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
Z tiskové konference k situaci v muničním skladu, na snímku tehdejší ministr obrany Martin Stropnický
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
Druhý výbuch se odehrál 3. prosince a měl nastat až po pravděpodobném odvozu zbraní a munice do Bulharska. „Je pravděpodobné, že ten druhý výbuch nastal v situaci, která byla plánována,“ řekl Hamáček. Česko podle něj asi po Rusku nebude požadovat náhradu miliardové škody, které výbuchy ve Vrběticích způsobily.
Armádní posily dorazily 15. prosince do Haluzic a Vrbětic
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.
Petice a protest proti muničním skladům ve Vrběticích
| zdroj:
Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia
Do řešení události se postupně zapojovaly další složky včetně příslušníků vojenské policie a policejních pyrotechniků
| zdroj:
Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec a tehdejší ministr financí Andrej Babiš vystoupili 7. března na tiskové konferenci ve Vrběticích
| zdroj:
Profimedia
Podle serveru Seznam.Zprávy se ruská rozvědka GRU zaměřila na Vrbětice kvůli válce v Sýrii, kam měla údajně z vrbětického skladu směřovat munice. Podle vyšetřovatelů mohlo jít o sabotáž, aby ze skladu nemohla munice putovat k Američanům, kteří tak chtěli pomoci povstalcům v Sýrii bojujícím proti prezidentovi Bašáru Asadovi. Rusové naopak Asadův režim podporovali.
Oba muži se podle NCOZ v ČR pohybovali od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Mužům stejného vzezření s pasy na jména Petrov a Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.