Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Voliči dnes rozhodují o složení obecních zastupitelstev a třetiny Senátu

Voliči dnes rozhodují o složení obecních zastupitelstev a třetiny Senátu
Ilustrační snímek | zdroj: PETR ERET / MAFRA / Profimedia

Voliči v Česku dnes od dvou hodin odpoledne rozhodují o novém složení obecních zastupitelstev, ve třetině země svými hlasy zároveň ovlivní složení horní komory parlamentu. Výsledky prvního kola senátních voleb by mohly být známy do sobotního večera, kompletní výsledky komunálních voleb pravděpodobně v neděli nad ránem.

V obou typech voleb mají letos voliči na výběr z nižšího počtu kandidátů než při předchozích volbách. O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře usiluje 178 kandidátů, což je o pokles o 55 adeptů. Na jedno volené křeslo jich tak připadá šest až sedm. Obecními zastupiteli by chtělo být 195 214 zájemců, o 21 000 méně než před čtyřmi lety. Na jedno místo na radnici připadají zhruba tři uchazeči.

Nejvíce křesel v obou typech voleb obhajuje ze stran KDU-ČSL. Bez ohledu na výsledek senátních voleb je jisté, že současná vládní koalice si v horní komoře udrží většinu, i když obhajuje dohromady 18 křesel z 27 nyní volených.

Lidé budou moci volit dnes od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Do volební místnosti si musí vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, nebo cestovní pas. Druhé kolo senátních voleb se pak uskuteční o týden později, tedy v pátek 30. září a v sobotu 1. října

V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo, primárně tím ale dávají hlas jejich stranám. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu, nebo ji zkombinovat s kandidáty jiných uskupení. Počet křížků ale nesmí být vyšší než počet volených členů zastupitelstva. Jinak by byl hlas neplatný.

Pokud by volič zakřížkoval méně kandidátů, platnost hlasu tím neutrpí. Neplatný by byl ale lístek v případě, že by nebyl zakřížkovaný žádný z kandidátů. Lístky si lidé mohou připravit doma, ve volební místnosti je za plentou vložit do šedé hlasovací obálky, a poté před volební komisí vhodit do volební urny.

V senátních volbách si lidé vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté hlasovací obálky pro senátní volby, a poté do volební urny. Tento lístek nijak neupravují. Hlasovací obálky, které dostanou od volební komise, nesmějí lidé v zájmu platnosti svých hlasů zaměnit.

Obecní volby jsou tradičně testem spokojenosti lidí s dosavadním fungováním radnic, kam většinou na vesnicích a v menších městech kandidují místní uskupení nestraníků. Ve větších městech a v senátních volbách, kde své zástupce mají parlamentní strany, se podle expertů do výsledků zřejmě promítne současná situace poznamenaná inflací a růstem cen energií kvůli protiukrajinské agresi Ruska a jeho ekonomické válce vůči Západu. Především v hlavním městě by se na výsledku mohla projevit také údajná korupční kauza kolem pražského dopravního podniku. Podle opozice budou volby referendem o vládě Petra Fialy (ODS), o jejím setrvání nebo sesazení ale lidé rozhodovat nebudou.

Zdroje: