Volby ve Strakonicích jsou neplatné, vítězná strana si to zavařila během kampaně

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 20. 11. 2018 20:21) - Aktuality autor: šar

Obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné kvůli narušení předvolební kampaně. Rozhodl o tom Krajský soud v Českých Budějovicích. Podle něj narušila kampaň vítězná Strakonická Veřejnost.

Strakonice

Strakonice,zdroj: Profimedia.cz

Kandidát do zastupitelstva za Změnu pro Strakonice Karel Janský, který stížnost podal, vnímá rozhodnutí jako logické vyústění situace. Bývalý starosta a naposledy opoziční zastupitel Pavel Vondrys (Jihočeši 2012) míní, že radnice pod vedením Strakonické Veřejnosti postupovala vícekrát protizákonně. Starosta a volební lídr Strakonické Veřejnosti Břetislav Hrdlička uvedl, že si není vědom pochybení.

Strakonická Veřejnost, která vedla město v předchozím volebním období, podle soudu neposkytla například kandidujícím stranám a hnutím rovný prostor v radničním zpravodaji. Městská rada také dva měsíce před volbami zakázala politickou propagaci na výlepových plochách města. Strakonická Veřejnost pak podle Čské televize využila pro propagaci sloupy veřejného osvětlení a ostatním stranám zbyly jen soukromé plochy spíše v okrajových částech města. "Nemůžu tomu stále věřit. Nic špatného jsme neudělali a podle nás měl každý (politický subjekt) rovnou šanci," řekl ČTK starosta Hrdlička.

Strakonická Veřejnost ve volbách získala 51,1 procenta hlasů. Janský hned po volbách upozorňoval na to, že Strakonická Veřejnost byla v kampani zvýhodněna v radničním zpravodaji i na výlepových plochách. "Celé čtyři roky jsem na webu poukazoval na řadu nestandardních kroků vedení radnice. Rozhodnutí soudu beru jako vyvrcholení této snahy," uvedl.

Termín nových voleb vyhlásí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) do 30 dnů od doručení rozhodnutí soudu. Volby se patrně uskuteční v únoru nebo březnu. "Rozhodnutí soudu je jen špička ledovce v tom, jak protizákonně vedení města v minulých letech postupovalo," řekl ČTK Vondrys.

Tagy: České Budějovice Česko strakonice domácí výsledky voleb komunální politika justice a soudy

Zdroje: ČTK