Volání do jiných zemí EU zlevní

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Po zrušení roamingových poplatků přichází další zlevnění telefonování do zahraničí. Možná už od příštího května budou moct i Češi volat do jiných zemí Evropské unie výrazně levněji. V noci na dnešek se na tom dohodli zástupci Evropského parlamentu a zemí unie. Hlavním důvodem změn je příprava na dobu sítí příští generace s vysokou rychlostí a širokým pokrytím.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia

Místopředseda Evropské komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip výsledek vyjednávání ocenil. "Zvýší to propojení Evropy i její konkurenceschopnost. Pokládáme základy rozvoje sítí páté generace (5G) v EU," poznamenal. Příslušné spektrum by mělo být k dispozici na konci roku 2020.

Českou europoslankyni Ditu Charanzovou těší, že pomohla prosadit návrh, aby hovory do jiných zemí EU nestály v budoucnu více než šest korun. Noční dohoda nakonec určuje, že horní hranice nemůže přesáhnout 19 centů (4,87 Kč) za minutu plus daň. Cena za textovou zprávu by neměla přesáhnout šest centů (1,54 Kč) a DPH.

Noční dohodu má Charanzová za velké vítězství pro občany. "Jsem ráda, že je pod ní podepsána Česká republika. Z mého pohledu se jedná o první krok k tomu, abychom domácí a mezinárodní hovory v rámci EU brzy využívali za naprosto stejných cenových podmínek," uvedla.

Nerovnost po zániku roamingu

Roamingové poplatky při volání ze zahraničí byly zrušeny už loni. Nastala tak situace, kdy telefonní hovor přes hranici různým směrem stál různé částky.

Nová pravidla mají zajistit i dostupnost spolehlivého internetu, lepší ochranu spotřebitelů včetně možnosti kompenzace při potížích u přechodu mezi operátory, a také například zavádějí evropský systém mobilního varování. Nyní je čeká ještě schválení v europarlamentu a v Radě EU. Pak budou mít státy dva roky na to, aby pravidla převedly do svého vlastního práva.

Tagy: zahraničí Evropská unie mobilní volání roaming média a internet komunikační technologie

Zdroje: ČTK