Egypťana, který loni ubodal Češku, nejspíš prohlásí na nesvéprávného

- Aktuality autor: šar

Egypťan, který loni smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v Hurgadě, trpí mozkovou dysfunkcí a pravděpodobně bude prohlášen za nesvéprávného Informovalo o tom ministerstvo zahraničí na základě informací od egyptského charge d'affaires Ranyho Mohie-Eldina, kterého si v pátek na ministerstvo předvolal náměstek Martin Smolek. Mohie-Eldin nevyloučil možnost odškodnění pozůstalých. 

Česká turistka zemřela poté, co byla vážně zraněna na pláži

Česká turistka zemřela poté, co byla vážně zraněna na pláži,zdroj: Profimedia.cz

Egyptský diplomat uvedl, že lékařské zprávy vypracované kvůli posudkům indikují, že útočník trpí mozkovou dysfunkcí a měl by být proto prohlášen za nesvéprávného. "Lékaři ho zároveň shledali nebezpečným pro své okolí. Útočník se nyní nachází v detenčním zařízení, kde setrvá do rozhodnutí soudu, který musí oficiálně potvrdit závěry lékařských zpráv o útočníkově nesvéprávnosti a duševním zdraví," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Egyptský charge d'affaires považuje podle Černínského paláce za vysoce pravděpodobné, že soud závěry posudků potvrdí a nařídí pachateli ústavní léčbu. "V takovém případě by s ním nebylo následně zahájeno standardní trestní soudní líčení," píše ministerstvo. Egyptská strana nevyloučila možnost odškodnění, forma se má odvíjet od rozhodnutí soudu o svéprávnosti útočníka.

Česká diplomacie krátce po útoku požádala Egypt o jeho vyšetření. Tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předal rovněž velvyslanci Egypta nótu, v níž žádal o odškodnění pro rodinu Češky zemřelé a také o záznam z pitvy.

Loni 14. července usmrtil Egypťan německé turistky ve věku 56 a 65 let na hotelové pláži několika bodnými ranami nožem. Kromě toho zranil další čtyři cizinky včetně 36leté Češky, která svým těžkým zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.


Tagy: Česko zahraničí Egypt útoky a atentáty únosy a vraždy

Zdroje: ČTK