Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Vláda podpořila změny v zákoně o svobodném přístupu k informacím

Vláda podpořila změny v zákoně o svobodném přístupu k informacím
Sněmovna už projednává novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, jež má zavést třeba finanční zálohu v případě rozsáhlého vyhledávání údajů | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Stížnosti proti odmítnutí žádostí o informace by v některých případech mohl posuzovat ten, kdo stojí v čele úřadu, jehož informace žadatel požaduje.

Úpravu zákona o svobodném přístupu k informacím dnes schválila vláda, informoval novináře ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Změna by se měla týkat například Kanceláře prezidenta republiky nebo Ústavního a Nejvyššího soudu. Podle aktuální úpravy, která platí od loňského ledna, posuzuje odmítnuté žádosti u subjektů, pro které nelze určit nadřízený orgán, Úřad pro ochranu osobních údajů.

O tom, že Hrad ministerstvu vnitra navrhl, aby v případě prezidentské kanceláře mohl o stížnostech rozhodovat opět kancléř, informoval loni server iROZHLAS.cz. Expert na otevřenost státní správy Oldřich Kužílek tehdy serveru řekl, že návrh považuje za velký krok zpátky. „To, co tam provádí, jde úplně mimo právo. Odvolací orgán musí být někdo jiný, než ten, proti komu se jako žadatel odvolávám. Musí tam být nezávislá kontrola,“ vysvětlil.

Podle návrhu ministerstva vnitra se změna nemá týkat jen prezidentské kanceláře, ale také kanceláří Sněmovny a Senátu, kanceláře Veřejného ochránce práv, Ústavního, Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu či Nejvyššího státního zastupitelství.

Úprava zavádí i změny související s implementací směrnice Evropského parlamentu o otevřených datech do českého práva. Zpřesňuje například okruh subjektů, které mají povinnost informace poskytovat a rozšiřuje ho o veřejné podniky, jež jsou ovládány státem. Dokument také nově uvádí, že informace na základě žádosti poskytne subjekt za „podmínek, které jsou objektivní, přiměřené, nediskriminační, nevýhradní a neomezují způsob ani účel následného využití poskytovaných informací“.

Novela by také mohla umožnit v některých případech uzavřít výhradní dohodu o poskytování informací, zavádí povinnost zveřejňovat mimo jiné meteorologické nebo statistické údaje jako otevřená data. Upravuje i přístup k datům vypracovaným v rámci vědeckého výzkumu.

Sněmovna už projednává novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, jež má zavést například finanční zálohu v případě rozsáhlého vyhledávání údajů. Cílem je chránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů. Není jisté, zda schválenou novelu stihnou poslanci do konce funkčního období projednat.

Zdroje: